Bielsko-Biała: fotopułapka namierzyła złodziei obciążników sieci trakcyjnej

Bielsko-Biała: fotopułapka namierzyła złodziei obciążników sieci trakcyjnej

Funkcjonariusze Straży Ochrony Kolei  udaremnili kradzież obciążników kolejowej sieci trakcyjnej. Złodzieje mieli zamiar skraść 24 ciężarki żeliwne tzw. ,,dropsy’’. Mundurowi z łatwością namierzyli mężczyzn dzięki fotopułapce. Za kradzież mienia kolejowego grozi kara pozbawienia wolności do 5 lat.

Zdarzenie miało miejsce 3 maja 2023 r. , gdy dyżurny zmiany z Posterunku Straży Ochrony Kolei w Czechowicach Dziedzicach odebrał zdjęcie z fotopułapki zamontowanej na szlaku Bielsko Biała Główna – Skoczów. Na zdjęciu widoczne były osoby postronne, które przebywały na torowisku.

Funkcjonariusze SOK pojechali na miejsce, gdzie na terenie stacji kolejowej Bielsko-Biała Wapienica zauważyli dwóch mężczyzn. Jeden z nich siedział na słupie trakcyjnym i piłką do metalu przecinał linę podtrzymującą obciążniki sieci trakcyjnej. Podejrzany na widok funkcjonariuszy wyrzucił metalową piłkę. Po krótkiej rozmowie udało się go nakłonić, aby dobrowolnie zszedł ze słupa.

Okazało się, że ujęci mężczyźni w wieku 31 i 35 lat, przyszli nocą na teren stacji kolejowej z zamiarem kradzieży obciążników sieci trakcyjnej. Funkcjonariusze na miejscu zabezpieczyli narzędzia, którymi posługiwali się sprawcy, w postaci trzech piłek do cięcia metalu. Złodzieje mieli zamiar skraść 24 żeliwne odważniki służące do naciągu przewodów trakcji kolejowej.

Osoby ujęte przez funkcjonariuszy SOK wraz z dowodami rzeczowymi zostały przekazane funkcjonariuszom z Komendy Miejskiej w Bielsku Białej, gdzie prowadzone są dalsze czynności w sprawie.

Fotopułapki stanowią bardzo ważne wsparcie techniczne dla działań przeciwkradzieżowych podejmowanych przez funkcjonariuszy Straży Ochrony Kolei. Dzięki nim niejednokrotnie udało się ująć sprawców kradzieży elementów infrastruktury kolejowej.