Będzie więcej pociągów regionalnych pomiędzy Polską a Niemcami

Będzie więcej pociągów regionalnych pomiędzy Polską a Niemcami

Polregio i DB Regio AG Region Nordost podpisały nową umowę ramową, która reguluje współpracę pomiędzy obiema spółkami w zakresie przewozów transgranicznych. Obecnie Polregio uruchamia codziennie ponad 35 par pociągów pomiędzy Polską a Niemcami. Tylko w relacji Szczecin – Berlin, po zakończeniu modernizacji trasy kolejowej, liczba pociągów wzrośnie do 50.

Na linii kolejowej Szczecin – Berlin zarówno po stronie polskiej, jak i niemieckiej, trwają obecnie prace modernizacyjne. Do 2025 roku powstaną dwa tory, linia kolejowa zostanie zelektryfikowana i zmodernizowana do prędkości 160 km/h. Po zakończeniu prac liczba pociągów między Szczecinem a Berlinem i Lubeką zwiększy się do 50. Pociągi Szczecin – Berlin będą kursować w takcie co godzinę, a bezpośrednie – co dwie godziny. Na zmianę będzie kursował pociąg w skróconej relacji do stacji Angermünde, na której będzie on skomunikowany z pociągiem do Berlina, a godzinę później odjeżdżać będzie bezpośredni pociąg do Berlina. Czas przejazdu do stolicy Niemiec zostanie skrócony do 90 minut.

W Zachodniopomorskiem i Lubuskiem istnieje ogromny potencjał rozwoju połączeń transgranicznych, dzięki coraz lepszej sieci kolejowej i silnym powiązaniom społeczno-gospodarczym. W przededniu liberalizacji przewozów kolejowych musimy zadbać o zbudowanie odpowiednio silnej pozycji rynkowej, która pozwoli naszej kolei rozwijać się i dostarczać podstawowe usługi mieszkańcom – mówi Artur Martyniuk, prezes zarządu Polregio.

Obecnie Zachodniopomorski Zakład Polregio w Szczecinie uruchamia:

  • 9 par (18) pociągów relacji Löcknitz (Lübeck Hbf) – Szczecin Główny
  • 9 par (18) pociągów relacji Szczecin Główny – Tantow (Angermünde).

Zielonogórski Zakład Polregio uruchamia obecnie:

  • 4 pary (8) pociągów relacji Żagań – Forst Lausitz
  • 3 pary (6) pociągów relacji Zielona Góra – Frankfurt/ Oder
  • 5 par (10) pociągów w soboty, niedziele i święta oraz 6 par (12) pociągów od poniedziałku do piątku (oprócz dni świątecznych) w relacji Zielona Góra – Guben
  • 5 par (10) pociągów relacji Zielona Góra – Zgorzelec – Goerlitz a także 1 pociąg relacji Goerlitz- Węgliniec oraz 1 pociąg relacji Goerlitz – Żagań

Na podstawie umowy zakłady Polregio Zielona Góra i Szczecin podpiszą nowe porozumienia (o miejscowych warunkach szczególnych w międzynarodowej, kolejowej komunikacji pasażerskiej – PMPG), co pozwoli zwiększyć liczbę połączeń na obecnie funkcjonujących trasach oraz uruchomić w przyszłości nowe.