Alstom dostarczy do 200 pociągów regionalnych w Norwegii

Alstom dostarczy do 200 pociągów regionalnych w Norwegii

Alstom podpisał umowę ramową z Norske Tog umożliwiającą dostawę do 200 pociągów regionalnych Coradia Nordic. Kontrakt o wartości ponad 1,8 miliarda euro jest najważniejszym zamówieniem kolejowym w historii Norwegii. Wartość pierwszego stałego zamówienia na 30 pociągów wynosi 380 mln euro.

Rozpoczęcie dostaw nowych pociągów regionalnych „Class 77” Norske Tog zaplanowano na 2025 r. Nowa flota rozpocznie eksploatację jako podmiejskie i szybkie połączenie kolejowe, łączące Ski i Stabekk w aglomeracji Oslo.

– Cieszymy się, że będziemy mogli zaoferować naszym dojeżdżającym większą pojemność, komfort i zasięg sieci komórkowej”, mówi Øystein Risan, dyrektor zarządzający Norske Tog.

– Jesteśmy naprawdę zadowoleni, że Norske Tog wybrało Alstom do budowy swojej przyszłej floty pociągów. Jesteśmy dumni, że możemy przyczynić się do zwiększenia przepustowości na ruchliwych liniach w rejonie Oslo i Viken. Wybrane pociągi Coradia Nordic są w pełni przystosowane do norweskich warunków pogodowych. Co więcej, to zamówienie potwierdza wiodącą pozycję Alstom w Norwegii, ponieważ już wyposażamy całą norweską flotę w nowe rozwiązanie sygnalizacyjne – mówi Rob Whyte, dyrektor zarządzający Alstom Nordics.

Coradia Nordic for Norske Tog została specjalnie dostosowana do potrzeb norweskiej sieci kolejowej. Maksymalna prędkość 160 km/h zapewnia szybką i wygodną podróż w przestronnym i relaksującym otoczeniu. Każdy skład będzie się składał z sześciu jednopokładowych wagonów o łącznej pojemności 778 pasażerów, oferujących o 40% większą pojemność niż pociągi, które zastępują. Nowe pociągi będą wyposażone w najnowszy system sygnalizacji ETCS. System będzie wyposażony w pierwsze na świecie zaawansowane rozwiązanie odometryczne zaprojektowane z myślą o najtrudniejszych warunkach zimowych.