Alpha Trains powiększa flotę o 12 nowych lokomotyw EURO9000

Alpha Trains powiększa flotę o 12 nowych lokomotyw EURO9000

Spółki Alpha Trains i Stadler podpisały umowę na zakup 12 lokomotyw EURO9000. Jest to pierwsze zamówienie tej najnowszej generacji sześcioosiowych wielosystemowych lokomotyw hybrydowych przez Alpha Trains. Lokomotywy, których dostawy zaplanowano na lata 2025 i 2026, zostaną zbudowane w fabryce Stadler w Walencji.

Projekt jest finansowany w łącznej wysokości 15 milionów euro przez Federalne Ministerstwo Cyfryzacji i Transportu w ramach wytycznych BMDV dotyczących finansowania kolei. Wytyczne dotyczące finansowania są koordynowane przez NOW GmbH i wdrażane przez Project Management Jülich (PtJ).

Wielosystemowe lokomotywy elektryczne EURO9000 są dodatkowo wyposażone w układy napędowe z silnikiem wysokoprężnym. Umożliwiają one realizowanie kolejowych przewozów towarowych na liniach zelektryfikowanych prądem przemiennym i stałym,na liniach niezelektryfikowanych, a nawet na trasach międzynarodowych o ruchu mieszanym. Dzięki zaawansowanym możliwościom trakcyjnym i wysokiej wydajności nadają się idealnie do szerokiej gamy przewozów towarowych i doskonale uzupełniają duże i zróżnicowane portfolio Alpha Trains. Inwestując w wydajne i innowacyjne pojazdy z alternatywnymi napędami, Alpha Trains przyczynia się do zmniejszenia zużycia oleju napędowego, a tym samym do zrównoważonego rozwoju kolejowego transportu towarowego.

Zakup EURO9000 pokazuje pozycję naszej firmy jako kluczowego gracza w branży i odzwierciedla nasze zaangażowanie w dostarczanie rozwiązań leasingowych, które spełniają specyficzne potrzeby naszych klientów. Wyjątkowa moc i wydajność lokomotyw EURO9000 doskonale wpisują się w nasz cel, jakim jest promowanie zrównoważonych i niezawodnych rozwiązań transportowych – powiedział Fernando Pérez, CEO Alpha Trains Group.

Decyzja o wyborze lokomotyw EURO9000 jest kontynuacją długiej i udanej współpracy między Alpha Trains i Stadler. Alpha Trains ma już imponującą flotę, obejmującą 121 lokomotyw Stadler i 162 wieloczłonowe pociągi pasażerskie Stadler.

To nowe zamówienie umacnia naszą długoletnią współpracę z Alpha Trains w celu oferowania rynkowi lokomotyw wspierających modalny przesunięcie z drogi na kolej, zwiększając konkurencyjność przewozów towarowych kolejowych za pomocą zrównoważonych, efektywnych i ekonomicznie opłacalnych rozwiązań. Lokomotywa EURO9000 to najnowszy przykład – dodał Iñigo Parra, CEO Stadler Valencia.