Akiem ma nowego właściciela

Akiem ma nowego właściciela

SNCF, DWS i CDPQ sfinalizowały transakcję, w ramach której CPDQ nabył cały kapitał Akiem.

Zamknięcie transakcji następuje po zakończeniu zwyczajowych procedur konsultacji z przedstawicielami pracowników Grupy SNCF i Akiem oraz potwierdzeniu wymaganych zgód regulacyjnych, w szczególności z francuskim organem ochrony konkurencji.

Z przychodami na poziomie blisko 220 mln euro, EBITDA na poziomie ok. 150 mln euro w 2021 r., flotą ponad 600 lokomotyw, 46 pociągami pasażerskimi i ok. 250 pracownikami, Akiem jest europejskim liderem w leasingu i utrzymaniu lokomotyw. Z siedzibą we Francji i 8 biurami w Europie, Akiem zapewnia lokalną wiedzę fachową ponad 80 klientom działającym w 21 krajach. Firma dysponuje największą flotą na kontynencie, z czego 75% to lokomotywy elektryczne, a udział ten ma wzrosnąć w nadchodzących latach.

CDPQ jest podekscytowany nabyciem Akiem, głównego europejskiego gracza w sektorze kolejowym, i nie może się doczekać współpracy ze swoim zespołem, aby wprowadzić firmę na kolejny etap rozwoju. Wielkość Akiem i pozycjonowanie w całym łańcuchu wartości, w tym w utrzymaniu, dają mu znaczącą przewagę konkurencyjną, pozwalającą czerpać korzyści z oczekiwanego wzrostu rynku leasingu lokomotyw w całej Europie. Mając już trzy czwarte swojej floty na energię elektryczną, Akiem oferuje zrównoważoną odpowiedź na wyzwania związane z dekarbonizacją transportu – rozwiązanie, które spodobało się nam od samego początku – powiedział Emmanuel Jaclot, Wiceprezes Wykonawczy i Dyrektor ds. Infrastruktury w CDPQ.

Sprzedaż naszych udziałów w Akiem jest w pełni zgodna ze strategią Grupy SNCF, aby stać się światowym liderem w zakresie zrównoważonej mobilności pasażerów i towarów. Będzie uczestniczyć w finansowaniu naszej działalności kolejowej oraz naszych dwóch strategicznych aktywów, Keolis i Geodis, które są motorem wzrostu Grupy. Dzięki wpływom ze sprzedaży przyczyni się również do zmniejszenia zadłużenia Grupy o 0,8 mld EUR. Chcielibyśmy podziękować zespołom Akiem za ich pracę i życzyć im wszystkiego najlepszego na tym nowym etapie rozwoju – dodał Laurent Trevisaniego, Zastępca Dyrektora Generalnego ds. Strategii Finansowej Grupy SNCF.

Od momentu zostania udziałowcem Akiem w 2016 roku, DWS wspiera strategiczne ambicje zarządu w zakresie rozwoju poprzez aktywne podejście do zarządzania aktywami w połączeniu z specjalistyczną wiedzą na temat kolei swojego partnera, SNCF. Sukces Akiem podczas naszej inwestycji odzwierciedla jakość jej zespołu zarządzającego i ich niezrównane osiągnięcia na europejskim rynku leasingu lokomotyw, a także jakość naszej długoterminowej współpracy z SNCF. Życzymy Akiem i jego zespołom, a także CDPQ, nowemu udziałowcowi, samych sukcesów na tym nowym etapie rozwoju – zaznaczył Hamish Mackenzie, Szef infrastruktury w DWS.

Operatorzy kolejowi stoją w obliczu rosnącego zapotrzebowania na bardziej ekologiczny transport w coraz bardziej złożonym środowisku. Akiem dostarcza swoim klientom tabor jako trwałą, bezpieczną i niezawodną usługę „pod klucz” w całej Europie. Po owocnej współpracy z SNCF i DWS zamierzamy kontynuować naszą strategię rozwoju i nadal będziemy wprowadzać innowacje w celu poprawy jakości i wydajności naszych rozwiązań transportowych i pasażerskich dla naszych klientów. Jesteśmy przekonani, że CDPQ i jego zespoły będą wspierać nasze ambicje i rozwój – podkreślił Fabien Rochefort Prezes Grupy Akiem.

Caisse de dépôt et placement du Québec (CDPQ) jest jednym z największych długoterminowych inwestorów instytucjonalnych w Ameryce Północnej, posiadającym aktywa netto o wartości 392 mld CAD i inwestycje w ponad 75 krajach.