A jednak strajk generalny. Pociągi WKD staną na kilka godzin

A jednak strajk generalny. Pociągi WKD staną na kilka godzin

Rozmowy ostatniej szansy pomiędzy Zarządem WKD a przedstawicielami Związku Zawodowego Maszynistów Kolejowych w Polsce nie przyniosły porozumienia między stronami. W związku z powyższym od czwartku, 18 stycznia odbędzie się zapowiadany strajk. Będzie on trwał aż do odwołania.

W środę, 17.01.2024 r. o godzinie 13:00 odbyło się spotkanie w trybie pozamediacyjnym pomiędzy Zarządem spółki WKD a przedstawicielami Związku Zawodowego Maszynistów Kolejowych w Polsce w celu złagodzenia sporu i doprowadzenia do osiągnięcia porozumienia.

Związek Zawodowy Maszynistów Kolejowych odrzucił propozycję podwyżki w wysokości 500 zł brutto/os. od 1 marca 2024 roku, zaproponowaną przez Zarząd spółki WKD i podtrzymał swoje żądania wprowadzenia podwyżki w kwocie 800 zł brutto.

W związku z tym ZZMK podjął decyzję o przeprowadzeniu strajku generalnego od dnia 18 stycznia 2024 roku (czwartek) w WKD, w ramach którego wszystkie pociągi planowane w rozkładzie jazdy pociągów, w godzinach 6:00-8:00 oraz 15:00-17:00 zostaną zatrzymane na najbliższej stacji/przystanku osobowym.

Następnie od dnia 19 stycznia 2024 roku (piątek) strajk będzie prowadzony codziennie w dni robocze

Jak podkreśla przewoźnik, że zaproponowana podwyżka wynagrodzeń jest istotnie wyższa niż odnotowany dotychczas wskaźnik inflacji.

Zarobki maszynistów WKD

Warszawska Kolej Dojazdowa poinformował że po wprowadzeniu podwyżki w 2023 roku średnie wynagrodzenie maszynistów WKD kształtuje się na poziomie ponad 10 000 zł brutto, co stanowi kwotę o ponad 25% wyższą od średniej płacy w WKD. Ponadto postulowana przez ZZMK podwyżka w wysokości 800 zł brutto w uposażeniu zasadniczym po uwzględnieniu pochodnych, realnie przełożyłaby się na wzrost zarobków maszynistów o ponad 1600 zł brutto w 2024 roku.

Zarząd WKD, planując budżet spółki na 2024 rok, przyjął wzrost funduszu wynagrodzeń o 15,6%, co przekłada się na podwyżkę wynagrodzenia o kwotę 500 zł brutto/os. w uposażeniu zasadniczym od dnia
1 kwietnia 2024 roku dla wszystkich pracowników WKD.

W przypadku uwzględnienia postulatów ZZMK pasażerów będzie musiała dotknąć już w tym roku znaczna podwyżka cen biletów, bez wprowadzenia której niemożliwe stanie się zbilansowanie realizowanej działalności przewozowej.

Zarząd spółki WKD pozostaje otwarty na dalsze rozmowy ze Związkiem Zawodowym Maszynistów w celu załagodzenia sporu i doprowadzenia do osiągnięcia porozumienia, jednakże biorąc pod uwagę aktualną trudną sytuację finansową przedsiębiorstwa pragnie podkreślić, że na uruchomienie podwyżki wynagrodzeń w zaproponowanym wariancie nie posiada dostępnych środków finansowych.

Dla pasażerów

W związku z podtrzymaniem przez ZZMK decyzji o przeprowadzeniu strajku generalnego w formie rotacyjnej począwszy od dnia 18 stycznia 2024 roku (czwartek) w WKD, wszystkie pociągi planowane w rozkładzie jazdy pociągów, w godzinach 6:00-8:00 oraz 15:00-17:00 zostaną zatrzymane na najbliższej stacji/przystanku osobowym. Następnie od dnia 19 stycznia 2024 roku (piątek) strajk będzie prowadzony codziennie w dni robocze.

W związku z utrudnieniami w ruchu pociągów na linii WKD począwszy od dnia 18 stycznia 2024 roku (czwartek) w godzinach 6:00-8:00 i 15:00-17:00:

  1. Wszystkie ważne bilety jednorazowe i okresowe WKD w ww. terminie będą honorowane w pociągach Kolei Mazowieckich na odcinku Grodzisk Mazowiecki – Warszawa Śródmieście/Główna/Centralna.
    Pasażerowie WKD podróżujący pociągami Kolei Mazowieckich na podstawie biletu jednorazowego WKD zobowiązani są wejść do pociągu KM pierwszymi drzwiami (licząc od czoła pociągu) i zgłosić się do kierownika pociągu w celu zalegalizowania biletu.
  2. Wszystkie ważne bilety jednorazowe i okresowe WKD w ww. terminie będą honorowane w pociągach Szybkiej Kolei Miejskiej na odcinku Pruszków – Warszawa Śródmieście/Główna/Centralna.