3 tys. mandatu dla kierowcy za niebezpieczne zdarzenie na przejeździe w Ważnych Młynach

3 tys. mandatu dla kierowcy za niebezpieczne zdarzenie na przejeździe w Ważnych Młynach

Kilka dni temu informowaliśmy o tym, że w miejscowości Ważne Młyny (woj. łódzkie) kierowca samochodu osobowego zignorował sygnalizację i wjechał pod opadające rogatki, uszkadzając jedną z nich. Policja odnalazła kierowcę i ukarała go grzywną w wysokości 3000 złotych oraz punktami karnymi.

Do zdarzenia doszło w połowie sierpnia 2022 roku na strzeżonym przejeździe kolejowym w Ważnych Młynach.

Jak informuje mł.asp Wioletta Mielczarek z KPP Pajęczno, o zaistniałej sytuacji został powiadomiony dyżurny pajęczańskiej komendy, który wysłał na miejsce policjantów ruchu drogowego, którzy zastali uszkodzone zapory. Policjanci przejrzeli zapis z monitoringu i na jego podstawie ustalili kierującego.

– Jak się okazało 53-latek złamał szereg obowiązujących przepisów. Zbliżając się do przejazdu kolejowego nie zachował szczególnej ostrożności, nie dostosował się do sygnalizatora świetlnego, który emitował migające czerwone światło, następnie wjechał na przejazd pomimo zamykających się zapór. Kierujący zahamował oplem tuż przed przejazdem a zapory zatrzymały się na jego pojeździe. Na szczęście nikomu nic się nie stało. Mężczyzna został ukarany grzywną w wysokości 3000 złotych oraz punktami karnymi – dodaje mł.asp Wioletta Mielczarek

Policja przypomina, że przed wjechaniem na tory musimy upewnić się, czy nie zbliża się pojazd szynowy. Ponadto kierującemu, na przejeździe kolejowym zabrania się:

  • objeżdżania opuszczonych zapór oraz wjeżdżania na przejazd, jeżeli opuszczanie ich zostało rozpoczęte lub podnoszenie nie zostało zakończone;
  • wjeżdżania na przejazd, jeżeli po drugiej stronie przejazdu nie ma miejsca do kontynuowania jazdy;
  • wyprzedzania pojazdu na przejeździe kolejowym i bezpośrednio przed nim;
  • omijania pojazdu oczekującego na otwarcie ruchu przez przejazd, jeżeli wymagałoby to wjechania na część jezdni przeznaczoną dla przeciwnego kierunku ruchu.