Związkowcy przypominają rządowi o obietnicach odbudowy dialogu społecznego

Związkowcy przypominają rządowi o obietnicach odbudowy dialogu społecznego

W połowie czerwca przedstawiciele dwóch central związkowych skierowali do wiceministra infrastruktury, pismo w sprawie zwołania Zespołu Trójstronnego ds. Kolejnictwa w celu omówienia sytuacji w PKP Cargo. Dziś ZZMK w Polsce poinformowało, o odmowie zwołania posiedzenia Zespołu.

Odmówiono zwołania posiedzenie Zespołu Trójstronnego ds. Kolejnictwa (funkcjonującego przy Ministerstwie Infrastruktury) zatem powołujemy się na słowa obecnego wicepremiera jako przypomnienie ministrowi infrastruktury o złożonych przez lidera PSL obietnicach – przekazał Związek Zawodowy Maszynistów Kolejowych w Polsce.

Organizacja przypomniała, że na posiedzeniu Sejmu w dniu 12 grudnia 2023 r. Pan Kosiniak-Kamysz zapewniał Polaków o odbudowaniu dialogu społecznego w kraju.

(…) będziemy dbać o dialog społeczny, będziemy dbać o to, żeby dialog z pracodawcami i z pracownikami, z organizacjami pracodawców i ze związkami zawodowymi – ze wszystkimi, a nie z jedną organizacją – był realny. Dialog społeczny zostanie w Polsce odtworzony (…) – mówił wówczas Władysław Kosiniak-Kamysz, obecnie wiceprezes Rady Ministrów i minister obrony narodowej.

Przypomnijmy, że zarząd PKP Cargo złożył 27 czerwca wniosek o otwarcie postępowania sanacyjnego.  Podczas poniedziałkowego spotkania z dziennikarzami, p.o. prezesa spółki, dr Marcin Wojewódka tłumaczył decyzję o wszczęciu postępowania sanacyjnego. Podkreślił, że złożony wniosek ma na celu ratowanie spółki, aby zapewnić jej dalsze funkcjonowanie. Już we wtorek, 2 lipca  sąd wybrał tymczasowego nadzorcę sądowego. Następnego dnia Zarząd PKP Cargo podjął decyzję o zamiarze przeprowadzenia zwolnień grupowych przez Zakłady i Centralę spółki. Plan zakłada zwolnienie ponad 4100 pracowników.