Związkowcy czekają na dalsze decyzje zarządu PKP Cargo

Związkowcy czekają na dalsze decyzje zarządu PKP Cargo

Poseł Joński podczas konferencji przed budynkiem PKP Cargo zaapelował do wicepremiera Sasina, aby ten przyjechał i odbył spotkanie z pracownikami póki protest nie rozleje się po całej Polsce.

Poseł Komisji Infrastruktury apelował do wicepremiera Jacka Sasina, ministra aktywów państwowych, aby ten przyjechał do związkowców i podpisał porozumienie, aby dał nadzieję tym wszystkim pracownikom no to co było obiecane, a były obiecane podwyżki wynagrodzenia w kwocie 600 zł

– Mówię o pieniądzach dlatego, że członek zarządu tutaj potrafi zarabiać pół miliona premii dostaje ponad 300 000 więc pieniądze są, a dla pracowników nie tylko nie ma pieniędzy ale też nie ma woli rozmowy z nim. Musi się znaleźć ta wola – podkreślił Dariusz Joński

Poseł zaapelował o trzy rzeczy. Po pierwsze o podpisanie porozumienia z pracownikami i podpisanie się pod słusznymi postulatami o podwyżce o 600 zł.Poseł zaapelowałe także o wyłonienie prezesa, który byłby fachowcem.

– Przez ostatnie lata nie było tu fachowca co spowodowało, że przez ostatnie 2 lata strata spółki PKP Cargo wyniosła prawie 500 mln zł – zaznaczył.

Poseł zaapelował również o przedstawienie programu naprawczego.

– Wszystkie te trzy rzeczy powinny być spełnione, bo w innym przypadku ta spółka będzie miała dość duże problemy, bo kapitałem tej spółki nie tylko jest 50 000 wagonów i 1500 lokomotyw ale przede wszystkim 15 000 wykwalifikowanych pracowników – podsumował Joński

Drugim uczestnikiem konferencji był Grzegorz Samek z FZZMK, który podtrzymał decyzję o pozostaniu na sali.

– Czekamy na dalsze decyzje zarządu, który mamy nadzieję Rada Nadzorcza dzisiaj uzupełni, ponieważ na obecną chwilę zarząd jest dwuosobowy – zaznaczył.

Przedstawiciel FZZMK zaapelował do wszystkich posłów, którzy zostali poinformowani aby wsparli postulaty związków zawodowych o których mówił poseł Joński.

– Siedzimy dalej i czekamy na rozwój wypadków mamy nadzieję że być może dzisiaj uda nam się zawrzeć porozumienie lub podpiszemy protokół rozbieżności, który pozwoli nam powołać mediatora i przejść w następną fazę sporu zbiorowego – podkreślił Grzegorz Samek.

Przypomnijmy, że w terminie 28 marca 2022 – 8 kwietnia 2022 roku w PKP Cargo odbywało się referendum strajkowe. Blisko 99% pracowników, którzy brali udział w referendum (ponad 70%)  opowiedziało się za strajkiem.

Pod koniec marca 2021 r. PKP Cargo opublikowało wyniki finansowe za 2021 r. Przy przychodach na poziomie 3,127 mld zł, strata netto wyniosła 223,3 mln zł. Z przedstawionych w sprawozdaniu danych dowiedzieliśmy się ile wyniosły wynagrodzenia i świadczenia dodatkowe Członków Zarządu i RN PKP Cargo w 2021 r.

AKTUALIZACJA 13:00

Po południu związki zawodowe wchodzące w skład Międzyzwiązkowego Komitetu Protestacyjno Strajkowego w związku z napiętą sytuację w dwóch największych spółkach kolejowych PKP Cargo i Polregio zwróciły się do Przewodniczącego Sejmowej Komisji Infrastruktury, Pana Pawła Olszewskiegoo zwołanie sejmowej komisji infrastruktury dla wyjaśnienia sytuacji w tych spółkach i zażegnanie strajków które z paraliżują w znacznej części ruch kolejowy w obszarze przewozów regionalnych i dużego przewoźnika towarowego