Związki związkowe wystosowały list do premiera Morawieckiego ws. Polregio

Związki związkowe wystosowały list do premiera Morawieckiego ws. Polregio

Jako strona społeczna chcieliśmy wyrazić frustrację i zaniepokojenie obecną sytuacją w spółce wywołaną kontrowersyjnym działaniem większościowego akcjonariusza  Agencji Rozwoju Przemysłu – napisały w liście do premiera Mateusza Morawieckiego organizacje związkowe reprezentujące pracowników Polregio.

Jak zauważają związkowcy, spółka w ostatnim czasie przeszła głęboką restrukturyzację i zbudowała znaczącą pozycję na rynku regionalnych przewozów pasażerskich.

Jako największy narodowy przewoźnik dzięki doświadczonej i oddanej załodze dąży do rozwoju i samodoskonalenia świadczonej misji społecznej. Jednak bez pomocy głównego współwłaściciela — Agencji Rozwoju Przemysłu, który wręcz przeciwnie robi wszystko aby doprowadzić do upadku firmy wykorzystując do tego celu swoich przedstawicieli w Radzie Nadzorczej Spółki Polregio – zaznaczają.

Organizacje przypominają, że w chwili obecnej Polregio jest w trakcie przygotowywania przetargów na zakup nowego taboru (około 200 nowych pojazdów), boryka się z wieloma punktami zapalnymi w niektórych województwach związanymi z podejściem lokalnych samorządów do znacznego ograniczania zlecania wykonywania pracy przewozowej na przyszłe lata (dolnośląskie, łódzkie, małopolskie).

Przez to szereg trudnych tematów jest otwartych, które wymagają szybkiego i konstruktywnego zamknięcia. Jako strona społeczna czynnie bierzemy udział w rozwiązywaniu tych problemów i faktycznie widzimy jak w cały ten proces zaangażowany jest większościowy akcjonariusz – czytamy w liście do premiera.

Związkowcy pytają retorycznie co w zaistniałej sytuacji robi Agencja Rozwoju Przemysłu?. Przy pomocy w przygotowywaniu przetargów — NIC! Przy pomocy w pozyskiwaniu środków na zakup taboru — NIC!  Przy rozwiązywaniu problemów z samorządami — NIC!

Dodają, że jedyne co interesuje Agencję Rozwoju Przemysłu to zmiany personalne w Zarządzie Spółki i bezprawne, w trybie sprzecznym ze Statutem Spółki, odwołanie Prezesa Zarządu co miało miejsce podczas posiedzenia Rady Nadzorczej w dniu 13 kwietnia 2023 r. – podkreślają

Jako pracownicy nie będziemy biernie przyglądać się destrukcji Spółki prowadzonej przez Prezesa ARP wprost zagrażającej naszym miejscom pracy a także szkodzącej misji społecznej regionalnego transportu kolejowego w Polsce – podkreślają związkowcy.

Przypominają, że w liście otwartym z dnia 14 marca 2022 r. strona społeczna informowała, jak Agencja Rozwoju Przemysłu, z którą wiązano spore nadzieje, odcina się od problemów. Związki zawodowe uważają, że Agencja głównie markuje podejmowanie działań i wiążących decyzji, nawet w tak fundamentalnych sprawach jak program inwestycyjny Spółki,

Pasywność i brak poczucia odpowiedzialności to powolna, ale nieuchronna droga do upadku firmy – zaznaczają.

W ocenie związkowców, przez ponad rok Agencja Rozwoju Przemysłu nie zrobiła nic, aby zmienić nastawienie do Spółki tak jak przystało na większościowego właściciela i poprzez swoje działania, decyzje dążyć do rozwoju i stabilizacji Spółki.

Swoją postawą Agencja Rozwoju Przemysłu po raz kolejny udowadnia, że nie zależy jej na spółce, a właściwie nie zależy na spółce prezesowi Cezariuszowi Lesiszowi – napisali dalej związkowcy.

Strona społeczna, w obliczu tak bardzo napiętej sytuacji zwróciła się do Premiera o pilną interwencję i odwołanie ze stanowiska Prezesa ARP Pana Cezariusza Lesisza za działanie na szkodę interesu Skarbu Państwa, Spółki Polregio, jak również działania przeciwko premierowi i wizerunkowi rządu.

Podmiot który posiada 50% + 1 akcja nie dąży do zapewnienia stabilizacji sytuacji Spółki tylko skupia się na układankach personalnych Zarządu i politycznych rozgrywkach w regionach kosztem Polregio. Nie będziemy tolerować dalej takiej sytuacji niszczącej nasze miejsca pracy i w przypadku braku reakcji Pana Premiera podejmiemy zdecydowane działania protestacyjne w obronie firmy, w której pracujemy – podsumowali przedstawiciele związków zawodowych reprezentujących pracowników Polregio.