Znamy wykonawcę przebudowy dworca w Kielcach

Znamy wykonawcę przebudowy dworca w Kielcach

PKP S.A. rozstrzygnęły przetarg na przebudowę dworca w Kielcach. Prace wykona kielecka spółka MGBuilding.

Polskie Koleje Państwowe S.A. na sfinansowanie przebudowy dworca zamierzały przeznaczyć 29 991 189,34 zł brutto a najniższa oferta, która wpłynęła w postępowaniu opiewała na kwotę  44 215 197,67 zł  brutto. Aby postępowanie zakończyło się wyborem wykonawcy kolejowa spółka musiała zwiększyć budżet o 14 224 008,33 zł brutto.

Dzięki planowanej modernizacji dworzec w Kielcach zyska nowy blask. Elewacja zostanie odwzorowana w pełnej zgodności z oryginałem, co podkreśli historyczny wygląd obiektu i jego reprezentacyjny charakter.

Spore zmiany planowane są wewnątrz budynku. Na parterze zlokalizowana zostanie poczekalnia z toaletami oraz pomieszczenie dla osób podróżujących z dziećmi. W bocznej części hali znajdą się cztery kasy biletowe i centrum obsługi pasażera. W budynku pojawi się też przestrzeń pod dwa biletomaty oraz bankomaty i automaty vendingowe. Te ostatnie będą stanowić uzupełnienie dla oferty lokali komercyjnych, które zaplanowano na dworcu. Układ hali zaprojektowano w sposób umożliwiający bezkolizyjną obsługę pasażerów i przemieszczanie się użytkowników dworca z i do tunelu podziemnego oraz z miasta na peron. Powierzchnia na pierwszym i drugim piętrze zostanie zaadaptowana na nowoczesne pomieszczenia biurowe.

Dzięki przebudowie dworzec zostanie unowocześniony i dostosowany do współczesnych potrzeb wszystkich grup podróżnych, w tym osób z niepełnosprawnościami. Znikną dotychczasowe przeszkody architektoniczne, a zamiast nich pojawią się udogodnienia takie jak pochylnie, ścieżki prowadzące dla osób niewidomych i niedowidzących czy tablica dotykowa z mapą dworca.

Metamorfozę przejdzie najbliższe otoczenie dworca. Pojawi się tam 18 miejsc parkingowych (8 po południowej i 10 po północnej stronie budynku), a także wiata rowerowa na 12 jednośladów. Zamontowane zostaną nowe ławki i kosze. Przy dworcu zaplanowano również dwa miejsca do ładowania samochodów elektrycznych.

Przetarg wzbudził duże zainteresowanie wśród potencjalnych wykonawców. Wpłynęło aż 12 ofert.

Przypomnijmy, że przebudowa dworca to początek zmian na stacji w Kielcach. W sierpniu 2021 r. PKP Polskie Linie Kolejowe i Urząd Miasta Kielce podpisały porozumienie ws. przebudowy stacji kolejowej. Dotyczy ono koordynacji i realizacji inwestycji na terenie stacji zarządca infrastruktury planuje modernizację stacji a samorząd przymierza się do budowy parkingu nad torami.