Zmiana rozkładu jazdy pociągów Kolei Małopolskich od 15 marca

Zmiana rozkładu jazdy pociągów Kolei Małopolskich od 15 marca

W niedzielę, 15 marca br. nastąpi korekta rozkładu jazdy pociągów 2019/2020. Oznacza to zmiany w organizacji ruchu pociągów na większości tras w województwie. Są zarówno linie komunikacyjne, na których sytuacja ulegnie poprawie, jak i takie gdzie utrudnienia będą większe.

– Nowy rozkład jazdy oznacza sporo zmian dla podróżnych. Wśród najważniejszych warto wymienić pociągi do Lotniska Balice, które znów będą kursować co 30 minut oraz postoje pociągów na stacji Kraków Nowa Huta – mówi wicemarszałek Łukasz Smółka.

Pociągiem do Lotniska co 30 minut

Najistotniejszą zmianą w marcowej korekcie rozkładu jazdy będzie przywrócenie 30-minutowej częstotliwości pociągów do stacji Kraków Lotnisko w miejsce dotychczasowych kursów zastępczej komunikacji autobusowej. Pociągi kursujące w relacji Wieliczka Rynek Kopalnia – Kraków Lotnisko kursujące w cyklu godzinnym zostaną uzupełnione o pociągi relacji Kraków Główny – Kraków Lotnisko co umożliwi dojazd z centrum Krakowa do Portu Lotniczego Kraków-Balice w cyklu półgodzinnym.

Bez większych zmian względem rozkładu jazdy obowiązującego do marca pozostanie oferta na odcinku Kraków – Wieliczka. Zmianą na plus będzie przywrócenie wybranych kursów w weekendy zastąpionych pod koniec grudnia komunikacją autobusową ze względu na prowadzone prace modernizacyjne.

Postoje na stacji Kraków Nowa Huta

Od 15 marca po blisko 21 latach przerwy, dzięki współpracy Kolei Małopolskich, PKP Polskich Linii Kolejowych oraz Województwa Małopolskiego regularne pociągi pasażerskie znowu będą zatrzymywać się na stacji Kraków Nowa Huta. Początkowo na wyremontowanym peronie zlokalizowanym przy ul. Organki w pobliżu osiedla Wadów, zatrzyma się 8 pociągów osobowych, które ze względu na prowadzone prace torowe pomiędzy stacjami Podłęże i Kraków Główny kursują tą trasą okrężnie. Pozwoli to na wstępną weryfikację potencjału tego obszaru Krakowa w przewozach pasażerskich.

Będą to następujące pociągi:

W kierunku Tarnowa:

  • 33404/5 SKA3 Kraków Główny 6:11 – Kraków Nowa Huta 6:30 – Tarnów 7:39
  • 33116/7 DOLINA POPRADU Kraków Główny 7:44 – Kraków Nowa Huta 8:01 – Krynica-Zdrój 12:38
  • 43802/3 Kraków Główny 13:09 – Kraków Nowa Huta 13:26 – Rzeszów Główny 15:59
  • 33128/9 SKA3P Kraków Główny 14:10 – Kraków Nowa Huta 14:30 – Tarnów 15:28
  • 33430/1 SKA3 Kraków Główny 23:41 – Kraków Nowa Huta 0:00 – Tarnów 1:09

W kierunku Krakowa Głównego:

  • 33462/3 SKA3 Tarnów 7:53 – Kraków Nowa Huta 9:02 – Kraków Główny 9:21
  • 33478/9 SKA3 Tarnów 15:42 – Kraków Nowa Huta 16:54 – Kraków Główny 17:10
  • 33126/7 DOLINA POPRADU Krynica-Zdrój 14:00 – Kraków Nowa Huta 18:51 – Kraków Główny 19:10
  • Dodatkowo wszystkie pociągi przejeżdżające przez stację Kraków Nowa Huta obsługiwać będą również stację Kraków Batowice uzupełniając tym samym ofertę pociągów SKA2.

Kontynuacja przerwy w ruchu na odcinku

KRAKÓW GŁÓWNY – KRAKÓW PŁASZÓW – KRAKÓW BIEŻANÓW – PODŁĘŻE

Przez cały okres obowiązywania korekty rozkładu jazdy w dni robocze (oprócz 12 czerwca) kontynuowane będą prace budowlane wymuszające wprowadzenie przez zarządcę infrastruktury przerwy w ruchu pomiędzy Krakowem Głównym a Podłężem w godzinach 9:30-14:20.

Podobnie jak w poprzednich rozkładach jazdy zmiany w kursowaniu dotyczyć będą pociągów SKA1 i SKA3. W przypadku połączeń SKA1 oznaczać to będzie zastąpienie kursów realizowanych pociągami przez honorowanie biletów w pojazdach Komunikacji Miejskiej w Krakowie. Z kolei dla połączeń SKA3 na odcinku Podłęże – Kraków Główny uruchomiona zostanie zastępcza komunikacja autobusowa, która zapewni dojazd do wszystkich stacji i przystanków pośrednich na odcinku objętym wstrzymaniem ruchu pociągów.

MAJOWA PRZERWA W RUCHU NA TRASIE TARNÓW – NOWY SĄCZ – KRYNICA-ZDRÓJ

W dniach 11-29 maja ze względu na prace torowe realizowane na różnych fragmentach linii krynickiej (Łowczówek Pleśna – Stróże, Nowy Sącz-Nowy Sącz Biegonice, Wierchomla-Muszyna) za wszystkie połączenia Kolei Małopolskich kursujące po tej linii na odcinku Tarnów – Nowy Sącz – Krynica-Zdrój zostanie wprowadzona zastępcza komunikacja autobusowa. Wyjątek stanowić będą poranne kursy z Krynicy-Zdrój i Nowego Sącza w kierunku Krakowa w dniu 11 maja oraz wieczorne w kierunku przeciwnym w dniu 29 maja, które standardowo zostaną obsłużone pociągami.

Powyższe zmiany dotyczyć będą również połączeń Kraków – Jasło, które w tym okresie także zostaną obsłużone zastępczą komunikacją autobusową na odcinku Tarnów-Jasło. Dla zmniejszenia uciążliwości zostaną uruchomione dodatkowe bezpośrednie autobusy w relacji Tarnów – Jasło (i z powrotem), które pozwolą zachować czas przejazdu zbliżony do normalnego przejazdu pociągiem.