Zasłaniaj nos i usta także w pociągu

Zasłaniaj nos i usta także w pociągu

Od czwartku, 16 kwietnia, został wprowadzony obowiązek zasłaniania ust i nosa podczas przebywania w środkach publicznego transportu zbiorowego i miejscach ogólnodostępnych. Niemal każdy będzie musiał nosić maseczkę, szalik czy chustkę, zakrywające zarówno usta, jak i nos. Obowiązek dotyczy osób, które znajdują się na ulicach, a także w pociągach czy na peronach i dworcach.

Do 19 kwietnia obowiązuje ograniczenie przemieszczania się. Przemieszczać się możesz w przypadku:

  • dojazdu do i z pracy (dotyczy to także zakupu towarów i usług związanych z zawodową działalnością),
  • wolontariatu na rzecz walki z COVID-19 (dotyczy to pomocy osobom przebywającym na kwarantannie lub osobom, które nie powinny wychodzić z domu),
  • załatwiania spraw niezbędnych do życia codziennego (do czego zalicza się np., niezbędne zakupy, wykupienie lekarstw, wizyta u lekarza, opieka nad bliskimi).

Do 26 kwietnia przedłużono ograniczenie międzynarodowego kolejowego ruchu pasażerskiego. W ruchu krajowym pociągi kursują, jednak przed każdą podróżą warto sprawdzić na stronie przewoźnika, czy wybrany skład wyrusza w trasę w danym dniu. W pociągu może być zajęta tylko połowa miejsc siedzących. Jeśli miejsc siedzących w pojeździe jest np. 70, to na jego pokładzie może znajdować się maksymalnie 35 osób. W pociągach nie są świadczone usługi gastronomiczne.

Międzynarodowy transport towarów koleją odbywa się bez przeszkód. Obsługa pociągów jest zwolniona z obowiązku 14-dniowej kwarantanny po przekroczeniu granicy.