Zaczął obowiązywać nowy rozkład jazdy pociągów

Zaczął obowiązywać nowy rozkład jazdy pociągów

Od dziś, 12 grudnia zaczął obowiązywać nowy rozkład jazdy pociągów 2021/2022.  Po 20 latach pasażerowie skorzystają z pociągów na trasie Wrocław Sołtysowice – Jelcz Miłoszyce i po 12 latach na trasie Skarżysko-Kamienna – Łódź. PKP Polskie Linie Kolejowe przewidziały także cztery korekty związane z dostosowaniem godzin kursowania pociągów do postępujących prac modernizacyjnych na liniach kolejowych.

Po 20 latach pasażerowie na Dolnym Śląsku skorzystają z pociągów na trasie Wrocław Sołtysowice – Jelcz Miłoszyce. Są nowe przystanki: Wrocław Popiele, Wrocław Strachocin, Wrocław Wojnów Wschodni, Nadolice Małe, Chrząstawa Mała. Ponadto podróże ułatwią także nowe przystanki Wrocław Szczepin i Iwiny. Dodatkowo zmodernizowane ED74 w będą obsługiwały pociągi IC „Wyspiański” relacji Wrocław Główny – Przemyśl Główny oraz pociąg IC „Siemiradzki” relacji Przemyśl Główny – Wrocław Główny.

Mieszkańcy woj. lubelskiego w grudniu zyskają wygodniejsze i szybkie połączenia między Łukowem a Lublinem dzięki przebudowie odcinka linii Lubartów – Parczew. Nowe przystanki w Berejowie i Laskach oraz przebudowane perony zwiększą dostęp do kolei. Podróż na trasie Lubartów – Parczew zajmie pociągom dalekobieżnym ok. 18 min, a regionalnym 30 min.

Mieszkańcy województw świętokrzyskiego i łódzkiego od nowego rozkładu jazdy po 12 latach przerwy zyskają międzyregionalne połączenia kolejowe ze Skarżyska-Kamiennej do Tomaszowa Mazowieckiego i Łodzi. Dla podróżnych PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. przygotowały stacje i przystanki.

Kolej staje się atrakcyjniejsza w woj. łódzkim. Od 23 grudnia, po przerwie pojadą pociągi na zmodernizowanej trasie z Łodzi do Kutna. Pasażerowie skorzystają z wygodnych peronów w Zgierzu, Ozorkowie, Sierpowie i Łęczycy.

W woj. śląskim od 12 grudnia podróżni skorzystają z nowych połączeń na linii Gliwice – Bytom, gdzie podróż zajmie ok. 20 min. Lepsze połączenia zapewni modernizowana linia Goczałkowice-Zdrój – Czechowice-Dziedzice – Zabrzeg. Dla podróżnych będzie nowy peron w Zabrzegu. Pociągi pojadą po nowym torze i moście nad Wisłą.

W woj. opolskim dzięki postępowi prac na linii Kędzierzyn-Koźle – Opole, pociągi regionalne z Raciborza i Kędzierzyna-Koźla do Opola, Wrocławia i Zielonej Góry pomiędzy Kędzierzynem-Koźle a Opolem pojadą o ok. 5-10 min szybciej, a pociągi dalekobieżne jadące z Bielska-Białej do Ustki i Bydgoszczy oraz z Wiednia i Budapesztu do Berlina o ok. 15 min szybciej.

Dostęp do kolei w aglomeracji warszawskiej poprawi przystanek Warszawa Targówek, na którym zatrzyma się blisko 40 pociągów w relacjach Modlin – Warszawa Centralna – Modlin.

Mieszkańcy woj. mazowieckiego i kujawsko-pomorskiego po 21 latach przerwy zyskają bezpośrednie połączenia dalekobieżne z Płocka, Sierpca, Brodnicy i Grudziądza do Trójmiasta. To efekt prac PLK na linii Kutno – Płock – Brodnica.

W Małopolsce, dzięki zakończonej inwestycji PLK na odcinku Kraków Płaszów – Podbory Skawińskie, będą połączenie Szybkiej Kolei Aglomeracyjnej na trasie Skawina – Kraków.

Na trasę Kraków – Zakopane od 22 grudnia br. wracają bezpośrednie połączenia kolejowe na święta i ferie zimowe. W rozkładzie przewidziano 14 relacji dalekobieżnych min. z Gdyni, Gdańska, Szczecina i z Warszawy oraz połączenia regionalne. Dla podróżnych dzięki inwestycjom PLK zwiększyła się dostępność stacji i przystanków, m.in. w Poroninie, Skawie Środkowej i w Bystrej Podhalańskiej.

W woj. podkarpackim od 12 grudnia na linii Ocice – Rzeszów pojadą pociągi elektryczne. Elektryfikacja linii to rozwój ekologicznej kolei w województwie i warunki do przygotowania lepszej oferty dla podróżnych.

W woj. podlaskim od stycznia na stacji Nurzec będą zatrzymywać się pociągi dalekobieżne przewoźnika PKP Intercity. Dodatkowy postój na odcinku między Siemiatyczami i Czeremchą ułatwi podróże. Po ponad 17 latach wrócą także codzienne połączenia pasażerskie Czeremcha – Siemianówka.

Rozkłady jazdy

PKP Intercity

Koleje Dolnośląskieb

Koleje Małopolskie

Koleje Mazowieckie

Koleje Wielkopolskie

Łódzka Kolej Aglomeracyjna

Po zamieszaniu z wyborem przewoźników na obsługę połączeń w kujawsko-pomorskim, ostatecznie to zarówno pociągami Arriva jak i Polregio będą podróżować mieszkańcy w regionie. Urząd Marszałkowski przedstawił rozkład, w którym będzie ok 30% połączeń więcej niż dotychczas.

Ceny biletów

Od niedzieli, 12 grudnia 2021 r.  zacznie obowiązywać nowa taryfa przewozowa u większości przewoźników. Większość kolei regionalnych dostosowało swoją taryfę do tej, która będzie obowiązywała w Polregio. Średnio o 10% zdrożeją bilety jednorazowe. Zmianie ulegną także ceny biletów okresowych. Wzrost cen biletów nie ominą pasażerów mazowieckiego przewoźnika. w tym przypadku, cena biletów wzrośnie o ok. 5%. Póki co narodowy przewoźnik, spółka PKP Intercity nie planuje wprowadzenia zmian w ofertach handlowych.