Z nowych przystanków między Cieszynem a Zebrzydowicami

Z nowych przystanków między Cieszynem a Zebrzydowicami

Pasażerowie podróżujący koleją z Cieszyna do Zebrzydowic od miesiąca korzystają z nowych peronów na przystankach w Cieszynie Marklowicach, Pogwizdowie, Kaczycach i Kończycach. To kolejne miejsca w województwie śląskim, gdzie poprawiły się warunki podróży. PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. zakończyły prace o wartości blisko 5 mln zł ze środków budżetowych.

W Cieszynie Marklowicach, Pogwizdowie, Kaczycach i Kończycach od stycznia są nowe, wyższe perony. Dzięki temu, podróżni łatwiej wsiadają i wysiadają z pociągów. Na przystankach zamontowano nowe wiaty i ławki oraz strefy czekania. Perony są oświetlone, lepiej oznakowane i wyposażone w gabloty informacyjne z rozkładami jazdy. Przystanki zostały doposażone w pochylnie, co w znacznym stopniu poprawia dostępność dla osób o ograniczonej możliwości poruszania się. Ścieżki naprowadzające z wypukłą fakturą zwiększają bezpieczeństwo podróżnych. Dla osób niewidomych i niedowidzących są informacje z alfabetem Braille’a, zastosowano je w Kaczycach i Cieszynie Marklowicach na poręczach. W ramach inwestycji wartej prawie 5 mln zł wyremontowano też w obrębie przystanków tory oraz obiekty inżynieryjne.

W 2018 roku między Cieszynem a Zebrzydowicami wymieniono tor na bezstykowy i zastosowano betonowe podkłady. W efekcie prac skróciły się czasy przejazdów – pociągi pasażerskie jadą z Cieszyna do Zebrzydowic 22 minuty, czyli o ok. 10 min. krócej niż przed pracami. Dzięki wyremontowaniu 10 przejazdów kolejowo-drogowych zwiększył się poziom bezpieczeństwa w ruchu kolejowym i na drogach. Na tę inwestycję przeznaczono ponad 24 mln zł ze środków PLK.