Wzmożone działania Straży Ochrony Kolei podczas majówki

Wzmożone działania Straży Ochrony Kolei podczas majówki

Jak co roku funkcjonariusze Straży Ochrony Kolei, przygotowują się do majówki. Funkcjonariusze SOK będą zwracać szczególną uwagę na bezpieczeństwo osób podróżujących koleją. Będą także stanowczo reagować na wszystkie przestępstwa i wykroczenia popełniane w ruchu kolejowym, także te popełniane przez pieszych oraz kierowców na przejazdach kolejowo-drogowych. Wszystko po to, by zadbać o bezpieczeństwo publiczne na obszarze kolejowym.

W tym roku majówkowe działania funkcjonariuszy SOK będą łącznie liczyły 7 dni od 28 kwietnia do 4 maja. Podczas beztroski związanej z korzystaniem z wolnych wiosennych dni nie należy zapominać o zdrowym rozsądku i podstawowych zasadach bezpieczeństwa, szczególnie na dworcu kolejowym, w pociągu czy na przejeździe kolejowo-drogowym. Funkcjonariusze Straży Ochrony Kolei jak co roku przygotowują się do wzmożonej służby w tym okresie i apelują do wszystkich osób przebywających na obszarze kolejowym o rozwagę, koncentrację oraz odpowiedzialne korzystanie z usług przewoźników kolejowych i zarządców dworców kolejowych.

Nad bezpieczeństwem podróżnych będzie czuwać blisko 3000 funkcjonariuszy SOK, zarówno w pełnym umundurowaniu, jak i w ubraniach cywilnych. Funkcjonariuszy bez mundurów spotkamy zwłaszcza w pociągach nocnych, gdzie ich głównym celem staną się działania przeciwkradzieżowe. Oczywiście, nie zabraknie ich również na stacjach osobowych, przystankach i dworcach kolejowych, a także na przejazdach kolejowo-drogowych. Mundurowi w trakcie prowadzonych działań, będą także zwracać szczególną uwagę na przestrzeganie przepisów porządkowych obowiązujących na terenie kolejowym.

Dla zapewnienia maksimum bezpieczeństwa funkcjonariusze SOK wykorzystywać będą nowoczesne wyposażenie techniczne takie jak fotopułapki, noktowizory, termowizory oraz Mobilne Centra Monitoringu, które będą wykorzystywane do monitorowania szlaków kolejowych. W służbie funkcjonariuszy wspierać będą także specjalnie przeszkolone, patrolowo-obronne psy służbowe. Wsparcia udzielą również przedstawiciele innych formacji, głównie Policji – zgodnie z dewizą ,,Razem Bezpieczniej’’.

Również na przejazdach kolejowo-drogowych zadbajmy o bezpieczeństwo swoje i swoich bliskich, poprzez zachowanie szczególnej uwagi w majowy długi weekend. Zwłaszcza wtedy, kiedy inni kierowcy mają jej zdecydowanie za mało. Świećmy przykładem i zwolnijmy przed każdym przejazdem. Zatrzymujmy się przed znakiem STOP. Uważajmy na sygnalizatory i rogatki. Pamiętajmy również o bezwzględnym nakazie wjeżdżania na przejazd pojedynczo oraz upewnijmy się, że będziemy mogli z niego bezpiecznie zjechać.

Aby podróż na ,,majówkę’’ minęła spokojnie i bezpiecznie przypominamy: zawsze pilnuj swojego bagażu, jeśli zauważysz bagaż pozostawiony bez opieki natychmiast poinformuj o tym Straż Ochrony Kolei, podróżując z dzieckiem zwróć uwagę, żeby nie było pozostawione bez opieki i nie oddalało się od ciebie, nie przyjmuj poczęstunku od nieznajomych współpasażerów, zachowaj ostrożność wsiadając i wysiadając z pociągu, pamiętaj – portfel, telefon, torebkę i inne cenne rzeczy trzymaj blisko siebie!

Do dyspozycji całodobowo dostępny jest numer alarmowy SOK: 22 474 00 00