Wybrano projektanta przebiegu tunelu CPK w Łodzi

Wybrano projektanta przebiegu tunelu CPK w Łodzi

Spółka Centralny Port Komunikacyjny wybrała najkorzystniejsze oferty na wykonanie prac projektowych dla tunelu dalekobieżnego w Łodzi. To kolejne rozstrzygnięcie przetargów w ramach Programu kolejowego CPK. Za najkorzystniejszą ofertę uznano ofertę konsorcjum Biura Projektów „Metroprojekt” oraz Sud Architekt Polska na kwotę 73,6 mln zł brutto. 

Zaprojektowanie przebiegu tunelu dalekobieżnego będzie jednym z kluczowych elementów tzw. „Y”, czyli trasy kolei dużych prędkości między Warszawą, Poznaniem i Wrocławiem. W ten sposób przebieg inwestycji będzie miał znaczenie dla całego systemu transportowego kraju.

– Polska zaczyna nadrabiać zaległości. W ostatnich tygodniach wybrani zostali wykonawcy prac na odcinku Warszawa – Łódź i dla węzła kolejowego CPK. W tym tygodniu ogłosiliśmy postępowanie ramowe na Studia Techniczno-Ekonomiczno-Środowiskowe dla setek km nowych tras, a dzisiaj w decydującą fazę wchodzi przetarg dla tunelu dalekobieżnego, dzięki któremu Łódź Fabryczna będzie mogła wreszcie wykorzystać swój potencjał jako dworzec dla Kolei Dużych Prędkości mówi Mikołaj Wild, prezes spółki CPK.

Tunel dalekobieżny w Łodzi

Tunel dalekobieżny w Łodzi będzie elementem linii kolejowej nr 85 w ramach tzw. szprychy nr 9. Połączy ona stolicę Polski z Łodzią i Wrocławiem. Zostanie uruchomiona w tym samym czasie, co Port Solidarność. Inwestycja ta jest również elementem korytarza Morze Północne – Morze Bałtyckie w ramach TEN-T – bazowej sieci transportowej, której powstawanie koordynuje Unia Europejska.

Tunel, przeznaczony dla pociągów dalekobieżnych, w tym dla kolei dużych prędkości, będzie zaczynał się na stacji Łódź Fabryczna. Jego wyjście na powierzchnię znajdzie się w okolicach przystanku Lublinek (na południowy zachód od Łodzi Kaliskiej) na linii kolejowej nr 14. Dalej trasa poprowadzi na zachód – w kierunku Sieradza, Poznania i Wrocławia. Na terenie Łodzi szybkie pociągi będą zatrzymywać się tylko na Dworcu Fabrycznym.

Czterokilometrowy tunel pod centrum Łodzi umożliwi włączenie tego miasta do sieci kolei dużych prędkości. Dzięki temu czasu przejazdu koleją z Łodzi do CPK ulegnie skróceniu do 30 min, Warszawy do 45 min, zaś Wrocławia i Poznania – do 1 godz. 10 min.  Tunel będzie zaprojektowany na maksymalną prędkość od 160 do 200 km/h, co zostanie określone w toku prac projektowych. Na potrzeby systemu kolei dużych prędkości CPK zakłada zastosowanie zasilania 25 kV AC.

Przedmiotem zamówienia jest:

  • opracowanie koncepcji programowo przestrzennej,
  • projektu budowlanego,
  • uzyskanie ostatecznej decyzji o uwarunkowaniach środowiskowych (DŚU) oraz
  • przygotowanie niezbędnych opracowań i decyzji administracyjnych dla tunelu, linii kolejowej i tzw. infrastruktury towarzyszącej.

Za najkorzystniejszą ofertę uznano ofertę konsorcjum Biura Projektów „Metroprojekt” oraz Sud Architekt Polska na kwotę 73,6 mln zł brutto. W przetargu zostały złożone jeszcze dwie oferty (Multiconsult Polska i konsorcjum Egis Poland, Egis Structures et Environnement SAS oraz SWS engineering). Obie oferty odrzucono jednak ze względów formalnych.

Zgodnie z prawem zamówień publicznych przed zakończeniem postępowania muszą zostać dopełnione ostatnie formalności. W postępowaniu mogą zostać złożone odwołania, które mogą wpłynąć na przedłużenie procedury. Jej zwieńczeniem będzie podpisanie umowy z wykonawcą, który rozpocznie realizację zleconych usług. Wykonanie przedmiotu zamówienia powinno nastąpić w IV kw. 2022 roku.

W ramach zamówienia wykonawca dostarczy spółce CPK m.in. dokumentację geodezyjną, geotechniczną i geologiczno-inżynierską, raport o oddziaływaniu na środowisko (tzw. ponowna ocena oddziaływania na środowisko), warunki techniczne wykonania i odbioru robót budowlanych, oraz raport środowiskowy DŚU.

Według harmonogramu pierwsze roboty budowlane mają ruszyć w 2023 r. Zgodnie z założeniami, tunel dalekobieżny w Łodzi zostanie oddany do użytku przed końcem 2027 r.

Inwestycja jest realizowana w ramach porozumienia z PKP Polskimi Liniami Kolejowymi, z wykorzystaniem dokumentacji, w tym studium wykonalności i decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach, przygotowanej w 2013 r.