Wizytówka Tucholi z szansą na tytuł „Dworzec Roku” [GALERIA]

Wizytówka Tucholi z szansą na tytuł „Dworzec Roku” [GALERIA]

Nowoczesność z jednoczesnym zachowaniem zabytkowego charakteru – taki jest XIX-wieczny dworzec kolejowy w Tucholi po rewitalizacji. Obiekt jako jedyny z województwa został nominowany do tytułu „Dworca Roku”. Głosowanie internautów trwa do końca października na stronie dworzec-roku.pl.

Budynek przeszedł gruntowną rewitalizację, wymieniono instalacje wewnętrzne, z myślą o osobach z niepełnosprawnościami na dworcu została zainstalowana winda, pochylnia i dostosowana toaleta. Dotychczasowe pustostany zostały zaadaptowane na pomieszczenia biurowe, inkubatory przedsiębiorczości i kompleks szkoleniowy z salą wykładową i punkty doradcze. Dzięki przygotowanej infrastrukturze utworzono także Lokalne Centrum Rozwoju, gdzie miejsce znajdą nowe firmy. Dofinansowanie z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego na lata 2014-2020 wyniosło ponad 2,8 mln złotych. Uroczyste otwarcie dworca, z udziałem władz samorządowych, odbyło się w lipcu.

– Zrewitalizowany dworzec jest wizytówką Tucholi. Cieszę się, że będzie to jednocześnie miejsce wspierające lokalną przedsiębiorczość – mówił podczas uroczystości otwarcia marszałek Piotr Całbecki.

Na stworzenie koncepcji modernizacji budynku samorząd województwa pozyskał środki z międzynarodowego projektu Inter-Regio-Rail realizowanego w latach 2011-2013, a przeprowadzenie prac budowlanych było możliwe dzięki dotacji z naszego regionalnego programu operacyjnego.