Wieczorne wypadki na przejazdach kolejowo-drogowych

Wieczorne wypadki na przejazdach kolejowo-drogowych

W poniedziałkowy wieczór doszło do dwóch wypadków na przejazdach kolejowych. Kilka minut po godz. 22 niedaleko Grudziądza osobówka wjechała pod pociąg osobowy, a tuż przed północą w Blachowni inny kierowca wjechał pod pociąg towarowy. Na szczęście nikt nie zginął.

Do pierwszego groźnego zdarzenia doszło około godz. 22:15 w miejscowości Nicwałd k. Grudziądza, gdzie na przejeździe kat. D kierujący Volkswagenem Golfem wjechał pod pociąg  55942 relacji  Grudziądz – Bursztynowo.

Jak poinformowała  Komenda Miejska Państwowej Straży Pożarnej w Grudziądzu podróżującym pociągiem nic się nie stało.

Spośród 4 osób podróżujących samochodem osobowym, jedna została przewieziona do szpitala – dodali strażacy.

Fot. Komenda Miejska Państwowej Straży Pożarnej w Grudziądzu

Tuż przed północą doszło do kolejnego wypadku w Blachowni. Na przejeździe kat. C pod pociąg towarowy wjechała osobówka. Jedna osoba została poszkodowana, to kierujący samochodem mężczyzna.


Fot. OSP Blachownia

Jak wynika ze statystyk PKP Polskie Linie Kolejowe, od początku 2023 r. doszło do 94 wypadków i kolizji z udziałem pojazdów i pieszych na przejazdach/przejściach kolejowo-drogowych kat. A-E. Pięć osób zostało ciężko rannych, a blisko 30 osób zginęło.

Policja przypominamy kilka zasad o których warto pamiętać.

  • zbliżając się do przejazdu kolejowego czy przejeżdżając przez niego zachowaj szczególną ostrożność,
  • przed wjechaniem na tory upewnij się czy nie zbliża się pojazd szynowy,
  • wjazd na przejazd jest dozwolony dopiero w momencie całkowitym podniesieniu się rogatek i wyłączeniu sygnalizacji przejazdowej,
  • jedź z taką prędkością, abyś w każdej chwili mógł zatrzymać pojazd,
  • w razie unieruchomienia pojazdu na przejeździe kolejowym niezwłocznie usuń go z torowiska a jeżeli to niemożliwe szybko opuść pojazd.