Więcej szczęścia niż rozumu. Apelujemy o rozwagę!

Więcej szczęścia niż rozumu. Apelujemy o rozwagę!

To zdarzenie mogło skończyć się tragicznie, jednak na szczęście nikt nie odniósł obrażeń. Kierowca osobówki wyjechał wprost pod pociąg pasażerski, którym podróżowało ponad 300 osób.

Do zdarzenia doszło w czwartek, 28 marca 2024 r. około godz. 11:00 na przejeździe kolejowym kat. „D”. Pod pociąg TLK 51102/3 „Biebrza” relacji Gdynia Główna – Warszawa Wschodnia prowadzony SU160-007 wjechał Citroen Berlingo. Pojazdem kierował 22-letni mieszkaniec województwa mazowieckiego. Na szczęście nikt nie odniósł obrażeń w wyniku tego zdarzenia.

Zarówno kierowca samochodu, jak i maszynista, zostali poddani badaniom alkomatem w celu sprawdzenia zawartości alkoholu w wydychanym powietrzu, które wykazały, że obaj mężczyźni byli trzeźwi – informuje Komenda Powiatowa Policji w Szczytnie.

Apelujemy o zachowanie szczególnej ostrożności w okolicach przejazdów kolejowych! Zderzenie samochodu z pociągiem może nas kosztować zdrowie, a nawet życie.

Podstawowe zasady bezpieczeństwa na przejeździe kolejowo-drogowym:

  • Znak STOP oznacza konieczność zatrzymania się przed przejazdem
  • Czerwone, pulsujące światło to zakaz wjazdu na przejazd
  • Na przejazd można wjechać tylko wtedy, gdy zapewniony jest zjazd z przejazdu
  • Zbliżając się do przejazdu, należy zachować szczególną ostrożność i sprawdzić, czy nie nadjeżdża pociąg
  • Jeśli auto utknęło między zamkniętymi szlabanami – wyłam rogatkę
  • W przypadku zagrożenia skorzystaj z Żółtej Naklejki PLK

Poruszając się pieszo, unikajmy „dzikich przejść” i przechodźmy w wyznaczonym miejscu. Zachowajmy również wzmożoną czujność – jednocześnie wypatrujmy i nasłuchujmy nadjeżdżającego pociągu.

W ciągu pierwszych dwóch miesięcy 2024 roku na przejazdach/przejściach kolejowo-drogowych kategorii A-E doszło do 26 wypadków i kolizji. Dwie osoby zostały ciężko ranne, niestety, 6 osób nie przeżyło zderzenia z pociągami.