Warszawa Grochów zamiast Warszawa Wiatraczna

Warszawa Grochów zamiast Warszawa Wiatraczna

Warszawa Grochów, taką nazwę ustaliły ostatecznie PKP Polskie Linie Kolejowe dla nowego przystanku, który ma powstać w ramach przebudowy torów między dworcem Warszawa Wschodnia a przystankiem Warszawa Wawer.

Nowy przystanek będzie miał jeden, dwu krawędziowy peron o długości 200 metrów , wyposażony w ławki, wiaty oraz gabloty informacyjne. Będzie dostosowany do potrzeb osób o ograniczonych możliwościach poruszania się.

W sierpniu 2021 r. poznaliśmy wykonawców zainteresowanych tą budową. Zarządca infrastruktury na wykonane prace przeznaczył 637,2 mln zł brutto. W postępowaniu wpłynęło 11 ofert i wszystkie przekroczyły zakładany przez PLK budżet. Przestrzał cenowy był duży, bowiem najtańsza oferta złożona przez Torpol wyniosła 678 mln a najtańsza złożona przez Intercor wyniosła 1,489 mld zł. W aukcji elektronicznej najkorzystniejsza ofertę złożyła spółka Trakcja.

Obecnie trwa procedura przetargowa związana z wyborem wykonawcy modernizacji linii kolejowej na odcinku Warszawa Wschodnia – Warszawa Wawer. Rozpoczęcie inwestycji planowane jest jeszcze w tym roku. Zakończenie wszystkich prac na tej trasie planowane jest w 2023 roku.

W ramach modernizacji PKP PLK planują przebudowę pozostałych przystanków na tym odcinku. Na przystanku Warszawa Olszynka Grochowska kładka na torami zostanie odremontowana i wyposażona w windy. Peron będzie dostosowany do potrzeb osób o ograniczonych możliwościach poruszania się. Przystanek Warszawa Gocławek będzie bliżej wiaduktu na ulicy Marsa. Powstanie nowy węzeł komunikacyjny łączący kolej z komunikacją miejską. Wybudowany zostanie nowy peron. Będzie przejście podziemne z pochylniami i schodami oraz dojściem na peron. Windy i schody zapewnią dostęp na wiadukt. Na przystanku Warszawa Wawer peron zostanie przebudowany, a przejście podziemne zostanie wyposażone w windy. Wiata peronowa zostanie odrestaurowana.

Na wszystkich zmodernizowanych peronach będzie zamontowany system informacji wizualnej i głosowej.