Wakacyjne przejazdy retro z Chabówki do Mszany Dolnej i Kasiny Wielkiej

Wakacyjne przejazdy retro z Chabówki do Mszany Dolnej i Kasiny Wielkiej

Skansen Taboru Kolejowego w Chabówce jak co roku zaprasza na wakacyjne przejazdy retro przepiękną trasą z Chabówki do Mszany Dolnej (lipiec 2020) i Kasiny Wielkiej (sierpień 2020). Podróż zabytkowym pociągiem zestawionym z lokomotywy parowej i wagonów sprzed 80 lat to dla wszystkich pasażerów pełna niezapomnianych wrażeń niepowtarzalna forma aktywnego wypoczynku. Przejazdy będą odbywać się we wszystkie weekendy wakacyjne. 

W lipcu będzie można podróżować pociągiem retro na malowniczej trasie Doliny Raby z Chabówki przez Rabkę Zdrój do Mszany Dolnej – uroczej miejscowości, w której zabytkowa stacja z sygnalizacją kształtową położona jest w centrum miasteczka. Podczas 45-minutowego postoju pasażerowie mogą wybrać się na krótki spacer lub skorzystać z usług miejscowej gastronomii.

W sierpniu, jeżeli sytuacja epidemiologiczna na to pozwoli, relacje pociągów zostaną wydłużone do Kasiny Wielkiej – jednej z najpiękniej i najwyżej położonych stacji kolejowych w Polsce – u stóp Śnieżnicy. To niepowtarzalna szansa przejazdu pociągiem po jednym z najpiękniejszych fragmentów Galicyjskiej Kolei Transwersalnej, która do dziś zachowała swój niepowtarzalny, oryginalny i historyczny wygląd.

Podczas postoju na stacji w Kasinie Wielkiej pasażerowie pociągu będą mogli skorzystać z przejazdu krzesełkową koleją linową na Śnieżnicę, skąd można podziwiać przepiękną panoramę Beskidu Wyspowego i Pogórza Wielickiego. Stacja kolei linowej znajduje się praktycznie przy samej stacji PKP. Pociąg retro będzie czekał na pasażerów 1 godzinę 30 minut, tak by wszyscy chętni mieli czas na odpoczynek, by następnie tym samym składem wrócić do Chabówki.

Szczegóły dotyczące pociągów retro

Oprócz pociągów z parowozem, Skansen Taboru Kolejowego w Chabówce zaprasza także do przejazdu wakacyjnymi pociągami historycznymi na trasie Nowy Sącz – Chabówka – Nowy Sącz. Skład zestawiony z lokomotywy spalinowej i bezprzedziałowych wagonów ryflaków będzie kursował we wszystkie niedziele lipca i sierpnia. Przejazd pociągiem będzie się odbywał na podstawie wcześniejszej rezerwacji, którą prowadzi współorganizator projektu, czyli Nowosądeckie Stowarzyszenie Miłośników Kolei. Pociąg będzie kursował: 5 lipca, 12 lipca, 19 lipca, 26 lipca, 2 sierpnia, 9 sierpnia, 16 sierpnia, 23 sierpnia 2020 roku.

Uczestnicy wyprawy mogą liczyć na:

 • przejazd pociągiem złożonym z historycznej lokomotywy spalinowej z 1979 roku oraz odrestaurowanych, zabytkowych wagonów pasażerskich z 1963 roku na przepięknej, górskiej trasie kolejowej Nowy Sącz – Chabówka (78 km), otwartej w 1884 roku, zachowanej do dzisiaj w historycznym kształcie,
 • możliwość przesiadki do pociągu retro z parowozem na odcinku z Chabówki do Mszany Dolnej lub Kasiny Wielkiej,
 • w cenie biletu jest zwiedzanie Izby Tradycji Kolejarzy Węzła Sądeckiego (przed wyjazdem pociągu, od godziny 9:00),
 • możliwość zwiedzania plenerowej ekspozycji ponad 90 zabytkowych pojazdów na terenie Skansenu Taboru Kolejowego w Chabówce (dla pasażerów pociągu wstęp ulgowy),
 • możliwość przejazdu kolejką krzesełkową na Śnieżnicę (1007 m n.p.m.) w Kasinie Wielkiej,
 • bezpłatny poczęstunek w cenie biletu,
 • możliwość skorzystania z oferty wagonu barowego,
 • mobilny punkt informacji turystycznej w pociągu,
 • możliwość przejazdu na części trasy – do Męciny, Limanowej, Dobrej, Kasiny Wielkiej, Mszany Dolnej lub Rabki,
 • możliwość bezpłatnego przewozu rowerów,
 • wagony retro wyposażone są w toalety.

Ramowy rozkład jazdy

Nowy Sącz odjazd 10:00

(w drodze do Chabówki postoje na stacjach: Nowy Sącz Miasto, Męcina, Limanowa, Tymbark, Dobra, Kasina Wielka Mszana Dolna, Rabka Zdrój)

Przyjazd do Chabówki około godziny 13:00

Powrót z Chabówki o godzinie 16:00

(postoje w drodze powrotnej: Rabka Zdrój, Mszana Dolna, Kasina Wielka, Dobra, Limanowa, Męcina, Nowy Sącz Miasto)

Przyjazd do Nowego Sącza około godziny 19:00