Wakacyjna korekta rozkładu ŁKA. Będą dwie nowe linie autobusowe

Wakacyjna korekta rozkładu ŁKA. Będą dwie nowe linie autobusowe

W niedzielę, 9 czerwca 2024 r. zostanie wprowadzona korekta rozkładu jazdy pociągów, która będzie obowiązywać do 31 sierpnia i uwzględni zaplanowane przez PKP PLK prace modernizacyjne na liniach obsługiwanych przez ŁKA.  

W nowym rozkładzie:

  • uruchomionych zostanie więcej weekendowych połączeń w relacji Łódź – Skierniewice – Łódź;
  • od 9 czerwca większość pociągów ŁKA SPRINTER powróci na stacje Warszawa Centralna i Warszawa Wschodnia;
  • w okresie wakacyjnym zwiększona zostanie liczba połączeń kolejowych i autobusowych do Spały. Autobus z Tomaszowa Mazowieckiego do tej miejscowości będzie skomunikowany z pociągami z/do Łodzi,  a dodatkowo oprócz sobót i niedziel, kursować będzie także w piątki;
  • w związku z trwającą przebudową stacji Łódź Kaliska jedna para pociągów do/z Pabianic pojedzie z jej pominięciem, co umożliwi podróżnym przejazd do stacji: Łódź Pabianicka, Łódź Chojny, Łódź Dąbrowa i Łódź Widzew bez uciążliwych przesiadek;
  • w dni robocze zwiększy się liczba kursów pomiędzy Ozorkowem i Łodzią. Jeden z porannych pociągów z Ozorkowa do Łodzi Widzewa dojedzie w zaledwie 34 minuty;
  • od 1 lipca br. wieczorny pociąg z Głowna zostanie wydłużony do stacji Koluszki, dzięki czemu podróżni zyskają na tej stacji możliwość dogodnej przesiadki na pociąg PKP IC KARPATY do Zakopanego. Natomiast w godzinach wczesnoporannych z pociągu z Zakopanego –  po dogodnej przesiadce – podróżni dojadą przez Łódź do Zgierza.

Nowości w Kolejowej Komunikacji Autobusowej ŁKA

Otwarcie bezkolizyjnego skrzyżowania kolejowo-drogowego w Bedoniu pozwoliło uruchomić nowe linie autobusowe w ramach Kolejowej Komunikacji Autobusowej, które będą skomunikowane – na przystanku Bedoń – z pociągami w kierunku Łodzi  i Koluszek.

Od 9 czerwca br. dwie nowe linie komunikacyjne:

  • ŁA2 Wola Rakowa – Bedoń
  • ŁA3 Brzeziny – Andrespol

obsługiwane będą przez 14 par autobusów kursujących od wczesnych godzin porannych do późnowieczornych. Do 31 sierpnia br. przejazdy autobusami na wszystkich uruchomionych do tej pory liniach będą bezpłatne.

Najważniejsze zmiany na liniach obsługiwanych przez ŁKA

Linia obwodowa Zgierz – Łódź Kaliska – Łódź Widzew

Ze względu na prace związane z budową tunelu średnicowego pomiędzy stacjami Łódź Fabryczna – Łódź Kaliska/Łódź Żabieniec, zostanie wprowadzony ruch jednotorowy pomiędzy stacjami Łódź Kaliska – Łódź Żabieniec.

Aby ułatwić przesiadki pasażerom jadącym z kierunku Zgierza w kierunku Pabianic,  po godz. 6:00 i 7:00 rano wybrane pociągi przyjadą i odjadą z zachodnich peronów stacji Łódź Kaliska.

Na odcinku Łódź Widzew – Łódź Kaliska – Łódź Żabieniec – Zgierz obowiązywać będzie wzajemne honorowanie biletów ŁKA i PKP IC.

W celu zminimalizowania utrudnień komunikacyjnych, w pociągach PKP IC zostaną wprowadzone postoje na przystankach: Łódź Pabianicka i Łódź Dąbrowa (w czterech pociągach w godzinach porannych oraz w dwóch pociągach w godzinach popołudniowych).

Linia Zgierz – Łódź Widzew przez Łódź Marysin, Łódź Stoki

Zwiększona zostanie liczba kursujących pociągów w dni robocze. Jeden z porannych pociągów z Ozorkowa zapewni możliwość przejazdu ze Zgierza do Łodzi Widzewa w czasie 10 minut.

Ze względu na prace modernizacyjne prowadzone przez PKP PLK, od godz. 21:30 w dniu 14 czerwca br. do godziny 5:00 w dniu 17 czerwca br., zostanie wprowadzona całkowita przerwa w ruchu pociągów na odcinku Łódź Widzew – Łódź Marysin – Zgierz. Część pociągów pojedzie przez stację Łódź Kaliska. Na linii tramwajowej 45 w strefie 1+2 oraz na wszystkich liniach lokalnego transportu zbiorowego miasta Łódź w strefie 1 będą honorowane bilety relacyjne uprawniające do przejazdu pociągami ŁKA.  Honorowanie będzie obowiązywało w dniach 14 – 17 czerwca br.

Linia Poznań – Sieradz – Łódź Widzew/ Łódź Fabryczna

Poranne pociągi z Sieradza po godzinie 5:00 i 6:00 pojadą bezpośrednio do Zgierza przez Łódź Żabieniec bez konieczności przesiadania się na stacji Łódź Kaliska.

Na stacji Łask będzie można przesiąść się do Kolejowej Komunikacji Autobusowej w/z kierunku Zelowa i Szczercowa.

Poranny pociąg relacji Łódź Widzew – Pabianice – Łódź Widzew pojedzie z pominięciem stacji Łódź Kaliska.

Od dnia 12 sierpnia br. do odwołania, PKP PLK będzie prowadzić budowę nowego przystanku Izabelów pomiędzy Zduńską Wolą a Sieradzem. Za poszczególne pociągi pomiędzy tymi stacjami zostaną uruchomione autobusy.

Linia Łódź Fabryczna – Opoczno – Skarżysko Kamienna

W dniach 15 lipca – 3 sierpnia br. PKP PLK planuje naprawę mostów oraz przejazdów kolejowo – drogowych pomiędzy stacjami Stąporków – Bliżyn. W związku z tym za pociągi zostanie uruchomiona Zastępcza Komunikacja Autobusowa na odcinku Tomaszów Mazowiecki – Opoczno – Końskie – Skarżysko Kamienna.

W godzinach popołudniowych – bezpośrednio lub z przesiadkami – będzie można dojechać ze Skarżyska Kamiennej do Łodzi co około dwie godziny.

Linia Łódź Fabryczna – Tomaszów Mazowiecki – Spała

W weekendy będzie kursować pięć par połączeń kolejowych w relacjach: Łódź – Spała – Łódź lub Tomaszów Mazowiecki – Spała – Tomaszów Mazowiecki z zapewnionymi dogodnymi przesiadkami w Tomaszowie Mazowieckim. Dodatkowo, połączenia kolejowe będą uzupełnione jednym lub dwoma kursami autobusowymi, realizowanymi od piątku do niedzieli i w dni świąteczne, po godzinie 18:00.

W wybrane niedziele  – 9 czerwca, 14 lipca, 11 sierpnia br. podróżni, którzy wykupią bilet jednorazowy ŁKA w relacji do Spały, będą mogli skorzystać z oferty specjalnej „Nieodpłatny powrót z Jarmarku w Spale”. 

Linia Łódź Fabryczna – Tomaszów Mazowiecki – Drzewica – Radom

Na stacji Drzewica zostaną zachowane wygodne skomunikowania z pociągami spółki Koleje Mazowieckie – KM do i z Radomia.

Na odcinku Drzewica – Wolanów zostaną rozpoczęte przez PKP PLK prace modernizacyjne toru nr 2. W niedalekiej przyszłości po obydwu torach pociągi będą mogły poruszać się z prędkością 120 km/h, co znacznie skróci czas przejazdu i umożliwi uruchomienie większej liczby pociągów.

W dniach 16 – 22 lipca, ze względu na prace PKP PLK pomiędzy stacjami Mikołajów – Skrzynki, zmienią się godziny kursowania poszczególnych pociągów pomiędzy Łodzią i Tomaszowem Mazowieckim. Prosimy o uważne zapoznanie się ze zmianami na ten okres.

Linia Skierniewice –  Łowicz – Kutno

10 par pociągów obsłuży relację Skierniewice – Łowicz – Kutno. Kursy autobusowe będą uzupełnieniem oferty kolejowej – podróżni pojadą wygodnymi, klimatyzowanymi autobusami z udogodnieniami dla osób niepełnosprawnych.

Dokładamy starań, aby – pomimo dłuższego czasu przejazdu – podróż autobusami była dla pasażerów komfortowa. Służą temu m.in. dodatkowe miejsca postojów na odcinku Skierniewice – Łowicz oraz możliwość kontynuowania podróży dogodnie skomunikowanymi pociągami od stacji Skierniewice m.in. w kierunku Łodzi i Warszawy.

Linia Łódź  – Kutno

Na odcinku Łódź Widzew – Łódź Kaliska – Zgierz – Ozorków podróżni posiadający ważne bilety ŁKA nadal będą mogli skorzystać z przejazdu pociągami spółki PKP IC.

W dni robocze zwiększy się liczba kursów pomiędzy Ozorkowem i Łodzią. Jeden z porannych pociągów pojedzie z Ozorkowa do Łodzi Widzewa w zaledwie 34 minuty.

Zgodnie z wnioskami podróżnych utrzymana zostanie większa liczba popołudniowych i wieczornych kursów w kierunku Łodzi w dni wolne od pracy.

Pociągi ŁKA będą dogodnie skomunikowane w Kutnie z pociągami REGIO  do/z Torunia. Zapewnią również możliwość dojazdu i powrotu dla podróżnych jadących do/z Berlina oraz Poznania.

Linia Łódź – Łowicz Główny

W okresie od 15 lipca do 31 sierpnia za wszystkie pociągi na odcinku Domaniewice  – Łowicz oraz za wybrane pociągi na odcinku Głowno – Łowicz, pojadą autobusy. Jest to spowodowane przerwą w ruchu pociągów ze względu na remont obiektów inżynieryjnych prowadzony przez PKP PLK.

W godzinach porannych i popołudniowych zwiększy się liczba połączeń bezpośrednich do/z Głowna i Strykowa. Po godzinie 18:00, ze względu na ograniczoną przepustowość odcinka Łódź Kaliska – Łódź Żabieniec, na odcinku Łódź – Łowicz będzie możliwość dojazdu do Zgierza pociągiem POLREGIO i dalej wygodnym klimatyzowanym autobusem ŁKA do Łowicza.

Linia Łódź – Piotrków Trybunalski – Radomsko

Na stacji Rokiciny będzie możliwość przesiadki do/z autobusów jadących w/z kierunku Będkowa (linia ŁA7).

Ze względu na prace utrzymaniowo – naprawcze na odcinku Koluszki – Piotrków Trybunalski – Radomsko, rozkład jazdy będzie się zmieniał kilkakrotnie. Prosimy o uważne zapoznanie się z wariantami rozkładów jazdy na poszczególne okresy pomiędzy 9 czerwca a 31 sierpnia br. Pomimo utrudnień w Radomsku, zostaną zachowane skomunikowania do i z Częstochowy.

Linia Łódź – Koluszki – Skierniewice – Warszawa

11 par pociągów ŁKA SPRINTER kursować będzie w relacji Łódź Fabryczna  – Warszawa Centralna i Warszawa Wschodnia. Jedna para natomiast, obsłuży relację Łódź Fabryczna – Warszawa Główna, a dwie (wieczorne) relację Łódź Fabryczna – Warszawa Gdańska.

Na odcinku Łódź – Koluszki nadal obowiązywać będzie wzajemne honorowanie biletów ŁKA w pociągach PKP IC.

W weekendy będzie więcej połączeń osobowych w relacji Łódź – Skierniewice – Łódź.

Od 1 lipca uruchomione zostanie połączenie Głowno/ Łódź – Koluszki oraz Koluszki – Łódź/ Zgierz Płn. zapewniające dogodną przesiadkę do/z pociągu PKP IC KARPATY na stacji Koluszki. Połączenie zapewni możliwość dojazdu do Zakopanego i Krakowa.

W dniach 18 – 31 sierpnia br. ze względu na prace PKP PLK na stacji Gałkówek, poszczególne pociągi zmienią godziny kursowania.