W sierpniu koleją przewieziono ponad 21 mln ton towarów

W sierpniu koleją przewieziono ponad 21 mln ton towarów

Sierpień był drugim z kolei miesiącem 2021 r., w którym masa przewiezionych towarów przekroczyła 20 mln ton. Przewiezione 21,2 mln ton  to wynik nawiązujący już do najlepszych miesięcy sprzed pandemii i oznacza wzrost w stosunku do wyników sprzed roku o 12,3%.

Praca przewozowa osiągnęła rekordowe w tym roku 4,9 mld tonokilometrów, a wzrost w porównaniu do sierpnia 2020 r. wyniósł 8,9%. Wykonano pracę eksploatacyjną na poziomie 7,2 mln pociągokilometrów – wzrost o 8,9% do analogicznego okresu 2020 r., a średnia długość przewozu zamknęła się na poziomie 231 km, co oznaczało spadek o 7 km.

W 2019 r. lepsze wyniki odnotowano jedynie w marcu (21,7 mln ton) i październiku (21,4 mln ton), natomiast miniony miesiąc był lepszy niż sierpień 2019 r. o 1,8 mln ton (co oznaczało wzrost o 9%). Wzrosły także praca przewozowa – o 297,6 mln tonokilometrów (6,5%) i praca eksploatacyjna – o 0,5 mln pociągokilometrów (7,1%).

– Przewozy towarowe koleją nie tylko odbudowały się po pandemii, ale również cały czas się rozwijają. W sierpniu osiągnięto bardzo dobre wyniki masy przewiezionych towarów i pracy przewozowej. Warto zauważyć, że wzrost odnotowały zarówno małe, jak i duże spółki – osiągnięty wynik może świadczyć  o dobrej kondycji całego sektora przewozów towarowych, również w dynamicznie rozwijających się przewozach intermodalnych – komentuje dr inż. Ignacy Góra, Prezes Urzędu Transportu Kolejowego.

Parametry przewozu towarów za sierpień były także większe od wyników lipcowych. Łączna masa towarów była większa o 0,5 mln ton (wzrost o 2,2%), praca przewozowa o 179 mln tonokilometrów (3,8%), a praca eksploatacyjna o 0,1 mln pociągokilometrów (1,5%). Średnia odległość przewozu była o 4 km dłuższa niż miesiąc wcześniej.

Jak podkreśla Czesław Warsewicz prezes PKP Cargo, udziały Grupy PKP Cargo w rynku rosną dynamicznie od początku 2021 roku, gdyż według masy wzrosły o 2,1 punktu procentowego.

– Podobna sytuacja jest w przypadku udziałów w rynku według pracy przewozowej, które na koniec sierpnia były wyższe aniżeli na początku roku o ponad 1,8  punktu procentowego – dodaje Warsewicz.