W Oleśnicy kolejarze przypominali dzieciom o bezpieczeństwie na przejazdach

W Oleśnicy kolejarze przypominali dzieciom o bezpieczeństwie na przejazdach

W kwietniu br. uczniowie klas 4-6 Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 1 w Oleśnicy uczestniczyli w działaniach nt. bezpieczeństwa na przejazdach kolejowo-drogowych. Cel spotkania to podniesienie świadomości dzieci w zakresie bezpiecznego korzystania z kolei oraz zachowania na terenach kolejowych. Ambasadorka Bezpieczeństwa – koordynatorka kampanii „Bezpieczny Przejazd” w atrakcyjnej formie – przez warsztaty, animacje i quizy wskazywała na właściwe zachowania i skutki nieuwagi oraz brawury. Dzieci poznały znaki i zasady bezpiecznego pokonywania torów. Będą umiały wykorzystać informacje oraz oznakowanie #ŻółtaNaklejkaPLK.

„Bezpieczny Przejazd” na Dolnym Śląsku

Na Dolnym Śląsku w 2023 r. odbyło się ponad 300 akcji ulotkowych na przejazdach kolejowo- drogowych oraz spotkań w szkołach, przedszkolach i innych placówkach. W 2024 r. PLK kontynuują działania dla uczniów szkół podstawowych. Jeszcze w kwietniu odbędą się spotkania m.in. dla przedszkolaków we Wrocławiu.

Celem kampanii „Bezpieczny Przejazd” jest podnoszenie świadomości o zagrożeniach wynikających z nieostrożności na przejazdach i terenach kolejowych oraz ograniczanie liczby zdarzeń. Kampania adresowana jest do różnych grup wiekowych, społecznych i zawodowych. Szczególną rolę pełnią informacje na żółtej naklejce.

#ŻółtaNaklejkaPLK znajduje się na każdym przejeździe i ma trzy ważne numery:

  • indywidualny numer przejazdu, który precyzyjnie określa jego położenie,
  • numer alarmowy 112 – do wykorzystania w razie zagrożenia życia lub zdrowia,
  • numer do służb technicznych PLK SA – do wykorzystania w razie awarii urządzeń na przejeździe lub innych nieprawidłowości, które nie zagrażają życiu.

Przejazdy kolejowo-drogowe na terenie woj. dolnośląskiego

Na Dolnym Śląsku jest prawie 1000 przejazdów. W ubiegłym roku odnotowano 20 wypadków i kolizji, w których zginęło 5 osób. 99% wypadków na przejazdach wynika z nieuwagi bądź brawury uczestników ruchu drogowego, głównie kierowców lekceważących znaki STOP, przejeżdżających pod zamykającymi się szlabanami, bądź omijających półrogatki.