W oczekiwaniu na zmodernizowane Kolzamy

W oczekiwaniu na zmodernizowane Kolzamy

Już ponad siedem miesięcy opóźnia się projekt modernizacji dwóch pojazdów SA109 Kolei Dolnośląskich.

Przypomnijmy, że 11 sierpnia 2022 roku dolnośląski przewoźnik podpisał umowę na szczegółowy przegląd pojazdów SA109 z konsorcjum dwóch firm: Serwis Pojazdów Szynowych Mieczkowski i CSI Invest. W postępowaniu przetargowym, rozstrzygniętym 27 czerwca, złożyły one najkorzystniejszą ofertę opiewającą na kwotę 14,5 mln zł.

Prace miały potrwać 15 miesięcy, czyli zakończyć się w listopadzie 2023 roku. Niestety do dziś pojazdy nadal są u wykonawcy.

Jak poinformował Kolejowy Portal Andrzej Padniewski z biura prasowego KD, przewoźnik czeka na zgłoszenie wykonawcy w sprawie możliwości rozpoczęcia prac związanych z odbiorem pojazdów po wykonanym przeglądzie P5 wraz z pracami dodatkowymi.

Niestety biuro prasowe Kolei Dolnośląskich nie odpowiedziało na pytanie opóźnień w pracach oraz czy przewoźnik nalicza kary za nieterminową realizację zamówienia.

Zmodernizowane pojazdy mają być wyposażone w nowe fotele, klimatyzację oraz system informacji pasażerskiej. Koleje Dolnośląskie planowały, że Kolzamy będą obsługiwały połączenia do Chocianowa.
Pojazdy SA109 nr 003 i 004 zostały wyprodukowane w 2004 roku.

Temat modernizacji szynobusów ciągnie się od września 2020 r. kiedy to dolnośląski przewoźnik ogłosił przetarg  na modyfikację dwóch autobusów szynowych serii SA109. Na początku listopada 2020 r. spółka poinformowała, że dwie firmy zainteresowanie wykonaniem przeglądów P5 Kolzamów. Pod koniec roku oferenci otrzymali od przewoźnika wniosek dotyczący wydłużenia związania ofertą do dnia 1 marca 2021 r. Na propozycję przystał jeden wykonawca, niestety jego oferta okazała się o 1 353 000 zł brutto droższa od zaplanowanego budżetu i przetarg unieważniono.

Przypomnijmy, że na początku czerwca 2024 r. zarząd Kolei Dolnośląskich podjął uchwałę w sprawie zakupu nawet siedmiu spalinowych zespołów trakcyjnych (2 + 5 w opcji).