W maju pasażerowie wrócili do pociągów

W maju pasażerowie wrócili do pociągów

Wyniki przewozowe za maj pokazują powrót pasażerów do kolei. W stosunku do kwietnia 2020 r. liczba pasażerów wzrosła o ponad 60%. Jeszcze większy wzrost miał miejsce w przypadku pracy przewozowej, która wzrosła o 81%.

W maju 2020 r. przewieziono 9,8 mln pasażerów przy wykonanej pracy przewozowej ponad 510 milionów pasażerokilometrów. W pierwszych pięciu miesiącach roku podstawowe parametry przewozowe były niższe od analogicznego okresu roku ubiegłego. Łącznie w okresie styczeń – maj 2020 r.  przewieziono blisko 90 milionów pasażerów. Stanowi to spadek o ponad 33%. Praca przewozowa w tym okresie wyniosła 5,2 miliarda pasażerokilometrów, zaś praca eksploatacyjna 62 mln pociągokilometrów. Oznacza to spadek o 39% wg pracy przewozowej i 10,4% wg pracy eksploatacyjnej.

– W porównaniu do roku ubiegłego wielu przewoźników skracało trasy lub całkowicie odwoływało pociągi, co było szczególnie widoczne w kwietniu i pierwszym tygodniu maja. Powodem była sytuacja związana z epidemią koronawirusa – wyjaśnia dr inż. Ignacy Góra, Prezes Urzędu Transportu Kolejowego. – Obecnie przewoźnicy przywracają połączenia regionalne i dalekobieżne, stopniowo powracając do planowanego wykorzystania transportu kolejowego – dodaje Góra.

Wzrost wykorzystania kolei w podróżach dalekobieżnych przekłada się na średnią odległość podróży jednego pasażera, która wyniosła 52 km i była o prawie 6 km wyższa niż w kwietniu. Powrót połączeń widoczny jest w przypadku parametru pracy eksploatacyjnej, której wartość w porównaniu do kwietnia była wyższa o 7,5% (700 tysięcy pociagokilometrów).

W okresie od stycznia do maja najwięcej pasażerów przewiozło Polregio z udziałem 26,82%. Kolejne miejsce zajmują Koleje Mazowieckie z udziałem 19,48% oraz PKP SKM w Trójmieście 12,78%.

W tym samym czasie największą  pracę przewozową wykonało  PKP Intercity z udziałem 46,07%, Polregio 22,63% oraz Koleje Mazowieckie 11,01%.