W Kobylnicy otwarto nowy tunel pod torami

W Kobylnicy otwarto nowy tunel pod torami

Nowe bezkolizyjne skrzyżowanie w Kobylnicy pod Poznaniem zapewnia większe bezpieczeństwo i dogodniejszy system komunikacji. Kierowcy, rowerzyści i piesi mogą już sprawnie pokonać tory tunelem pod linią kolejową z Poznania do Gniezna. PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. wybudowały dwupoziomowy obiekt we współpracy z samorządami. Inwestycja za ok. 40 mln zł została zrealizowana z udziałem środków UE z POIiŚ.

Dwupoziomowe skrzyżowanie w Kobylnicy (gmina Swarzędz) – wiadukt kolejowy i znajdujący się pod nim tunel drogowy – zwiększa już bezpieczeństwo, a także usprawnia komunikację we wschodniej części aglomeracji poznańskiej, ułatwiając przejazd na drodze łączącej Koziegłowy ze Swarzędzem. Do dyspozycji kierowców, rowerzystów i pieszych jest tunel pod wiaduktem kolejowym, z którego pociągi korzystają już od września br. Bezkolizyjny obiekt zastąpił przejazd kolejowo-drogowy w okolicy stacji kolejowej przy ul. Swarzędzkiej oraz ul. Dworcowej (linia Poznań Wschód – Skandawa, nr 353). W długim na ok. 296 m tunelu drogowym są dwa pasy ruchu, po jednym w każdym kierunku. Dla pieszych i rowerzystów, obok jezdni, przygotowano chodnik oraz ścieżkę rowerową.

PKP Polskie Linie Kolejowe korzystnie zmieniły system komunikacji w Kobylnicy za ok. 40 mln zł (netto) przy współpracy ze Starostwem Powiatowym w Poznaniu i gminą Swarzędz. Na budowę wiaduktu kolejowego zarządca infrastruktury przeznaczył blisko 21 mln zł (netto) przy udziale środków Unii Europejskiej z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. Pozostałą część, w zakresie drogowym (m.in. budowy tunelu oraz dróg dojazdowych), zapewniły samorządy.

Po zakończeniu zasadniczych prac i umożliwieniu przejazdu tunelem obecnie wykonawca koncentruje się na ostatnich pracach związanych z przebudową układu drogowego,– za tę część inwestycji odpowiada samorząd.