W Gdyni powstanie nowy wiadukt nad torami

W Gdyni powstanie nowy wiadukt nad torami

PKP Polskie Linie Kolejowe oraz Miasto Gdynia podpisały umowę z wykonawcą wiaduktu drogowego. Inwestycja za ponad 64 mln zł netto jest współfinansowana z unijnego programu POIiŚ. Program realizowany przez PLK zwiększa bezpieczeństwo w ponad dwudziestu miejscach na sieci kolejowej.

Nowy wiadukt drogowy w Gdyni zwiększy poziom bezpieczeństwa w ruchu kolejowym i drogowym. Obiekt o długości 185 m i szerokości 18,15 m z dwoma pasami ruchu, chodnikiem i ścieżką rowerową zastąpi dwa przejazdy kolejowo-drogowe w pobliżu stacji Gdynia Port.

Dzięki inwestycji odciąży się ruch na Estakadzie Kwiatkowskiego i usprawni komunikacja między obwodnicą Trójmiasta i centrum Gdyni a jej północnymi dzielnicami. Poprawi się komunikacja w rejonie stacji Gdynia Port oraz dojazd do ładowni kontenerowych. Budowa wiaduktu uzupełnia projekt PLK pn. „Poprawa kolejowego dostępu do portu morskiego w Gdyni”.

– W projektach Krajowego Programu Kolejowego, obejmujących budowę bezkolizyjnych skrzyżowań kolejowo-drogowych w całej Polsce, wykorzystujemy m.in. środki z programów UE. Inwestycja zwiększy poziom bezpieczeństwa na kolei oraz poprawią warunki życia mieszkańców. Efektem inwestycji jest coraz bardziej komfortowa, bezpieczna i przewidywalna polska kolej – powiedział Andrzej Bittel, sekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury.

– PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. zwiększają bezpieczeństwo na kolejowych trasach. Dziś podpisaliśmy umowę, która w Gdyni zwiększa bezpieczeństwo przy realizowanej już inwestycji portowej i poprawi komunikację w mieście. Przy rzeczowej współpracy z samorządami zwiększamy sprawność i bezpieczeństwo kolei, a mieszkańcy zyskują lepszą komunikację – powiedział Ireneusz Merchel, prezes Zarządu PKP Polskich Linii Kolejowych S.A

– Zawarcie umowy z wykonawcą wiaduktu na ul. Puckiej to bardzo ważny moment, który poprzedziły pomyślne negocjacje z PKP PLK dotyczące partycypacji w kosztach. Wkrótce zacznie się cały proces inwestycyjny związany z jednym z kluczowych projektów drogowych. Jestem przekonany, że inwestycja znacznie poprawi komunikację północnych dzielnic Gdyni z pozostałą częścią miasta. Wstępne analizy wskazywały, że dzięki nowemu wiaduktowi czas przejazdu skróci się nawet o kilkanaście minut, ale najważniejsze jest to, że znikną tradycyjne rogatki i wszyscy uczestnicy ruchu, także piesi i rowerzyści będą mogli bezpiecznie przemieszczać się nad torami kolejowymi – mówi Wojciech Szczurek, prezydent Gdyni.

– Wiadukt będzie prowadzić nad liniami kolejowymi 201, 228 oraz grupą torów stacji Gdynia Port, na północ od ul. Przemysłowej. Na obiekcie znajdą się dwa pasy ruchu, chodnik dla pieszych oraz droga dla rowerów. Ponadto wykonawca przebuduje też kanalizację sanitarną i deszczową oraz inne sieci podziemne. Powstanie nowe oświetlenie. To będzie naprawdę bezpieczne połączenie drogowe, które znacznie ułatwi przemieszczanie się po Gdyni. Rozpoczynamy inwestycję w dobrym momencie, gdyż w tym miejscu równolegle toczą się też prace związane z dostępem kolejowym do Portu Gdynia – wyjaśnia Marek Łucyk, wiceprezydent Gdyni ds. rozwoju.

Nowe skrzyżowanie będzie gotowe w 2023 r. PLK przeznaczą na inwestycję 19,5 mln zł netto.