Vectron z dopuszczeniem w Danii. Lokomotywa ma homologacja już w 20 krajach

Vectron z dopuszczeniem w Danii. Lokomotywa ma homologacja już w 20 krajach

Firma Siemens Mobility otrzymała zezwolenie od duńskiego organu ds. bezpieczeństwa na eksploatację w Danii lokomotywy Vectron AC. To element dostawy 42 takich lokomotyw dla Duńskich Kolei Państwowych (DSB), z których pierwsze trzy pojazdy zostaną przekazane we wrześniu br. Łącznie Vectrony mogą kursować aż w 20 europejskich krajach, w tym w Polsce.

– Dzięki Vectronowi, Duńskie Koleje Państwowe otrzymują flotę nowoczesnych lokomotyw, które oznaczają jakość i wysoką niezawodność. Uzyskanie zezwolenia i oddanie do eksploatacji Vectrona w Danii stanowi ważny wkład w zapewnienie zrównoważonego europejskiego transportu kolejowego. Jesteśmy szczególnie zadowoleni, że możemy przekazać lokomotywy wcześniej niż pierwotnie planowano – powiedział Michael Peter, CEO Siemens Mobility.

– Lokomotywy elektryczne będą miały pozytywny wpływ na nasze oddziaływanie na środowisko, zarówno w odniesieniu do zużycia energii, jak i lokalnej emisji cząstek stałych i będą dodatkowo wspierać cele DSB w zakresie zapewnienia zrównoważonej, niezawodnej i elastycznej eksploatacji pociągów, która przyniesie korzyści naszym klientom – mówi Flemming Jensen, dyrektor generalny DSB.

Nowe lokomotywy dla DSB będą eksploatowane w Danii i w Niemczech, przede wszystkim w transporcie regionalnym. Zakupione pojazdy mają moc 6 400 KW i maksymalną prędkość 200 km/h. Lokomotywa Vectron AC jest przeznaczona do pracy pod napięciem 15kV oraz 25kV, posiada system sterowania ruchem ETCS i obsługuje system PZB/LZB i DK-STM.

Do tej pory 50 klientów wybrało już Vectrony do swojej floty i zamówiło ponad 1000 lokomotyw. Wraz z nowym dopuszczeniem w Danii, ten typ lokomotyw może być teraz eksploatowany w 20 krajach europejskich. Lokomotywy posiadają również certyfikaty uprawniające do eksploatacji w Austrii, Belgii, Bułgarii, Chorwacji, Czechach, Finlandii, Niemczech, Holandii, Norwegii, Polsce, Rumunii, Serbii, Słowacji, Słowenii, Szwecji, Szwajcarii, Turcji, na Węgrzech i we Włoszech.

W Polsce z lokomotyw Vectron korzystają PKP CARGO, DB Cargo Polska, Industrial Division (Cargounit) i Lotos Kolej. W 2019 r. Vectrona zakupiła także firma Laude Smart Intermodal.