Vectron 230 rozpoczyna testy w Żmigrodzie

Vectron 230 rozpoczyna testy w Żmigrodzie

W sobotni poranek na teren Ośrodka Eksploatacji Toru Doświadczalnego Instytutu Kolejnictwa w Węglewie k. Żmigrodu przyjechała wyjątkowa lokomotywa – Vectron 230.

Przypomnijmy, że podczas pierwszego dnia targów Innotrans 2022 przedstawiciele Siemens Mobility i České Dráhy zaprezentowali lokomotywę Vectron, której prędkość maksymalna to 230 km/h.

Koleje Czeskie zamówiły pięćdziesiąt takich pojazdów. Podpisana w marcu 2022 r. umowa obejmuje również piętnastoletni serwis. Dostawy rozpoczną się pod koniec 2025 r.

Vectrony zostaną wyprodukowane w zakładzie Siemens Mobility w Monachium-Allach i będą przystosowane do eksploatacji w Czechach, Niemczech, Austrii, Polsce, Słowacji i na Węgrzech.

Przez tydzień pojazd będzie testowany na obiekcie Instytutu Kolejnictwa. Następnie pojedzie na testy ETCS na LK9. Próby z jazdą z prędkością 230 km/h w Polsce mają odbyć się w maju. Przeprowadzone badania pozwolą Vectronowi uzyskać dopuszczenie do eksploatacji na polskiej infrastrukturze.

Koleje Czeskie planują eksploatować te lokomotywy na trasach Praga – Hamburg, Praga – Wiedeń – Graz oraz Praga – Budapeszt.