UIC o rozwoju transportu kolejowego w Afryce

UIC o rozwoju transportu kolejowego w Afryce

Spójna metodyka działań na wszystkich kontynentach w zakresie promocji kolei, realizacji projektów i rozwiązań technologicznych, wzmacniających jej konkurencyjność i dostępność oraz popularyzacja kolei jako skutecznego środka do walki z globalnym ociepleniem – to priorytety działań UIC na najbliższe lata.

21 października 2021 r., z inicjatywy przewodniczącego Międzynarodowego Związku Kolei (UIC) Krzysztofa Mamińskiego, odbyło się spotkanie, w którym udział wzięli Mohammed Khlie, wiceprzewodniczący UIC oraz Francois Davenne, dyrektor generalny UIC. Celem rozmów było zapoznanie się z sytuacją kolejnictwa w regionie Afryki oraz poznanie wzajemnych oczekiwań i priorytetów.

Podczas spotkania przewodniczący UIC Krzysztof Mamiński podkreślił wagę spójnej metodyki działań na wszystkich kontynentach w zakresie promocji kolei, realizacji projektów i rozwiązań technologicznych, wzmacniających jej konkurencyjność i dostępność. To szczególnie ważne zagadnienie w kontekście Afryki, gdzie sieć kolejowa nie jest gęsta, a ruch towarowy stanowi zaledwie 7 proc. całości globalnego transportu towarowego koleją, natomiast w ruchu pasażerskim udział ten spada aż do 2 proc. Infrastruktura kolejowa na kontynencie afrykańskim stanowi zaledwie 7 proc. infrastruktury kolejowej w ujęciu światowym. Poza wyjątkami większość infrastruktury jest w złym stanie technicznym i nie spełnia norm wymaganych do efektywnego funkcjonowania kolei. W związku z tym UIC opracował strategię rozwoju dla transportu kolejowego w Afryce. Strategia zatytułowana „Nowy powiew życia dla kolei afrykańskich: cel 2040” opiera się na trzech filarach, które stanowią podstawę wspólnych wartości społeczności kolejowej UIC na całym świecie: jedność, solidarność i uniwersalność. Celem tej strategii jest dążenie do stworzenia środka transportu, który będzie służył jako narzędzie integracji regionalnej w Afryce.

Podczas dzisiejszego spotkania przewodniczący UIC poruszył także tematy dotyczące ekologii i przypomniał, iż walka o ograniczenie emisji CO2 i popularyzacja kolei, jako skutecznego środka do walki z globalnym ociepleniem, będzie jednym z zadań organizacji na najbliższe lata.

– Obecnie, bardziej niż kiedykolwiek wcześniej, transport kolejowy ma do odegrania kluczową rolę, szczególnie w zakresie osiągnięcia celów klimatycznych, poprzez skuteczną transformację klimatyczną w ramach dekarbonizacji i cyfryzacji usług transportowych. Warto podkreślać, że kolej jest najbardziej ekologicznym środkiem transportu zbiorowego – charakteryzuje się ponad 3 razy mniejszą emisją CO2 niż transport drogowy i ponad 8 razy mniejszą niż lotniczy – powiedział Krzysztof Mamiński, przewodniczący UIC, prezes zarządu PKP S.A.