Uczniowie raciborskiego „Mechanika” zdobywają praktyczne umiejętności w Rafamecie

Uczniowie raciborskiego „Mechanika” zdobywają praktyczne umiejętności w Rafamecie

To już kolejna odsłona współpracy między firmą Rafamet a Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego nr 2 „Mechanik” w Raciborzu. Od kilku lat uczniowie raciborskiego „Mechanika” odbywają praktyki w kuźniańskiej spółce.

Uczniom powierzono zadania, które na co dzień realizują pracownicy firmy, są one jednak odpowiednio dopasowane do ich możliwości, a nad ich przebiegiem pieczę sprawują brygadziści. Opiekunowie wprowadzają młodych ludzi w arkana pracy firmy RAFAMET i dzielą się swoimi doświadczeniami, w tym z zagranicznych wyjazdów związanych z montażem maszyn u odbiorców.

– Praktykanci zostali podzieleni na grupy i co tydzień pracują w innej brygadzie, dzięki czemu mają okazję zapoznać się ze specyfiką poszczególnych stanowisk produkcyjnych. Młodzi ludzie wykonują pracę w brygadach montażowo – ślusarskich, zajmują się także obróbką skrawaniem na obrabiarkach konwencjonalnych lecz także na obrabiarkach sterowanych numerycznie – powiedział Paweł Rutowski, jeden z opiekunów praktyk w Rafamet dodając jednocześnie, że uczniowie dodatkowo zapoznają się z doborem, kalibracją oraz wydawaniem narzędzi.

Ponadto jednym z etapów praktyki zawodowej jest też zapoznawanie młodzieży z dokumentacją konstrukcyjno – technologiczną, a także poznanie procesu kontroli i zarządzania jakością – Nie będę ukrywał jak bardzo ważne jest poznanie nie tylko procesów budowy maszyn ale także specyfiki ich montażu i samego procesu składania obrabiarek – dodaje Sławomir Najwer, drugi z opiekunów praktyk w Rafamet.

Praktyki okiem…praktykantów

Jednym z praktykantów jest Piotr Załubski z klasy 4 AT CKZiU Nr 2 „Mechanik”

– W firmie jestem na dziale montażu, gdzie mogę uczestniczyć w remoncie maszyn. Już teraz wiem, że wiedza jaką zdobywam w spółce bardzo mi się przyda do egzaminów zawodowych, a także do znalezienia przyszłej pracy. Praktyki są dla mnie bardzo ważne i cieszę się, że mogę je realizować właśnie w firmie Rafamet- powiedział Piotr Załubski, uczeń klasy 4 AT CKZiU Nr 2 „Mechanik”.

Szymon German oraz Adam Jurecki, także uczniowie 4 AT w raciborskim „Mechaniku”, zgodnie twierdzą, że umiejętności jakie zdobędą w Rafamet posłużą im w przyszłości zawodowej.

– Obaj jesteśmy na wydziale obróbki, gdzie m.in. uczymy się odczytywać rysunek techniczny, obsługi maszyn CNC jak również poznawać tajniki obróbki. Praktyki w RAFAMECIE to dla nas pogłębianie wiedzy, którą dotychczas mogliśmy nabywać jedynie teoretycznie. Praca w takim zakładzie jak Rafamet daje nam nowe doświadczenia i bardzo cieszymy się, że „Mechanik” umożliwia nam realizowanie praktyk właśnie w takim miejscu – stwierdzili zgodnie Szymon i Adam z 4 AT raciborskiego „Mechanika”.