Trzy ofert na przebudowę dworca PKP S.A. Łowicz Główny

Trzy ofert na przebudowę dworca PKP S.A. Łowicz Główny

PKP S.A. otworzyły oferty w przetargu na przebudowę dworca kolejowego Łowicz Główny. W postępowaniu wzięło udział trzech wykonawców. Niestety żadna oferta nie zmieściła się w zaplanowanym budżecie.

Polskie Koleje Państwowe S.A. na sfinansowanie zamówienia zamierzały przeznaczyć kwotę 9 964 597,39 brutto

Zestawienie złożonych ofert:

  • Grupa Ekoenergia sp. z o. o. – 11 901 115,67 zł
  • Projekt sp. z o.o.  – 14 546 658,96zł
  • Przedsiębiorstwo Budowlane „Częstobud” Damian Świącik – 10 971 000,01 zł

Wszystkie podane kwoty są cenami brutto.

O wyborze wykonawcy miała zdecydować najniższa oferta.

Dzięki planowanej inwestycji PKP S.A. dworzec w Łowiczu zmieni swoje oblicze. Nieistniejące już elementy budynku zostaną uzupełnione, a oryginalnie zachowane fragmenty będą dodatkowo wyeksponowane. Północno-zachodnia część elewacji dworca zostanie przemodelowana z uwagi na zaplanowane w tej części nowe, dodatkowe wejście do budynku. Ułatwi ono podróżnym dotarcie do tunelu prowadzącego na perony, który realizuje obecnie spółka PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. W ramach inwestycji dworcowej nad tym przejściem powstanie zadaszenie, które dodatkowo zwiększy komfort pasażerów.

Zmianie ulegnie również pozostała część elewacji obiektu. Fragmenty pochodzące z lat 70. XX wieku zyskają nową formę i materiały wykończeniowe. Piętro środkowego skrzydła oraz fragment skrzydła północno-zachodniego obłożone zostaną okładziną elewacyjną z płyt włókno-cementowych w naturalnym piaskowym wybarwieniu. W miejscu istniejących horyzontalnych przeszkleń planowane jest wprowadzenie rytmicznych, pojedynczych otworów okiennych, wkomponowanych w układ okładziny elewacyjnej. Węższe przeszklenia oprócz walorów wizualnych zapewnią również dowolność w kształtowaniu układu pomieszczeń na pierwszym piętrze budynku. Ciekawym rozwiązaniem będzie motyw zaczerpnięty z ludowej wycinanki łowickiej, który pojawi się w górnych narożnikach elewacji.

Przebudowany dworzec będzie bardziej dostosowany do potrzeb wszystkich grup podróżnych. O przyjazdach i odjazdach pociągów pasażerowie będą informowani poprzez system dynamicznej informacji pasażerskiej – elektroniczne wyświetlacze z rozkładem jazdy i nagłośnienie. W odnowionym budynku znajdą się poczekalnia z kasami i toaletami, a także lokale przeznaczone na działalność komercyjną. Pojawi się również posterunek Straży Ochrony Kolei.

Rozpoczęcie prac budowlanych planowane jest na II połowę tego roku, a zakończenie na 2023 r. Inwestycja będzie współfinansowana ze środków budżetu państwa.

Nadal trwa postępowanie na wybór Inżyniera Kontraktu sprawującego nadzór inwestorski nad robotami budowlanymi. Żadna z sześciu złożonych oferty nie zmieściła się w zaplanowanym  budżecie w kwocie 373 348,78 zł brutto. Najtańsza propozycja przedstawiona przez BBF wyniosła 396 847,20 zł brutto.