Testy ER160 Kolei Mazowieckich na torze w Żmigrodzie

Testy ER160 Kolei Mazowieckich na torze w Żmigrodzie

W czwartek na torze doświadczalnym Instytutu Kolejnictwa oprócz testów pojazdów, które jeszcze nie mają homologacji, pojawiła się jednostka doskonale znana mazowieckim pasażerom.

Donata Nowakowska, rzecznik Kolei Mazowieckich poinformowała Kolejowy Portal, że elektryczny zespół trakcyjny ER160-10 został wypożyczony firmie Stadler Polska w celu przeprowadzenia dodatkowych testów w warunkach laboratoryjnych.

Testy były niezbędne w związku z wprowadzeniem optymalizacji w oprogramowaniu przekształtnika trakcyjnego – dodała Nowakowska.

Przypomnijmy, że Koleje Mazowieckie odebrały już wszystkie 61 pięcioczłonowych pojazdów z rekordowego zamówienia, w ramach umowy ramowej podpisanej w 2018 r. z firmą Stadler Polska.

Dodajmy, że mazowiecki przewoźnik nie zwalnia tempa i wspólnie z Urzędem Marszałkowskim Województwa Mazowieckiego planuje kolejne zakupy. W trakcie są przetargi na:

  • dostawę 16 szt. dwuczłonowych elektrycznych zespołów trakcyjnych (EZT),
  • dostawę 15 szt. pięcioczłonowych lub porównywalnych EZT-ów, z opcją na dostawę maksymalnie 10 takich samych jednostek
  • dostawę w ramach umowy ramowej  50 szt. pięcioczłonowych lub porównywalnych elektrycznych zespołów trakcyjnych (EZT) w czterech transzach.

Nie zapomnijmy, że wkrótce ma zostać ogłoszony kolejny przetarg na dostawę pojazdów elektryczno-akumulatorowych.