Tak się kończy lekceważenie znaku „STOP” przed przejazdami kolejowymi!

Tak się kończy lekceważenie znaku „STOP” przed przejazdami kolejowymi!

Na przejeździe kolejowym w miejscowości Babrosty w gminie Pisz o mały włos nie doszło do tragedii. Kierująca pojazdem samochodem osobowym nie zachowała należytej ostrożności i wjechała pod jadący szynobus. Kobieta trafiła do szpitala. Żadne z pasażerów nie ucierpiał.

Do bardzo niebezpiecznej sytuacji doszło w czwartek, 7 marca 2024 r. ok. godz. 16:15 na przejeździe kolejowym kat D.

Ze wstępnych ustaleń policjantów wynika, że kierująca samochodem marki Opel Corsa najwyraźniej nie zachowała należytej ostrożności i wjechała na tory tuż pod jadący szynobus. Pociągiem relacji Olsztyn – Ełk podróżowało około 50 osób. Żadna z nich nie została poszkodowana. W wypadku ucierpiała 59-letnia mieszkanka Pisza kierująca osobówką. Kobieta jechała sama. Zabrana została do szpitala – przekazała Komenda Powiatowa Policji w Piszu.

Dodajmy, że w wyniku zderzenia ucierpiał także szynobus, po którego wysłano inny pojazd spalinowy.

Policjanci po raz kolejny apelują do kierowców o zachowanie ostrożności oraz przestrzeganie znaków pionowych i poziomych umieszczonych w okolicach przejazdów kolejowych, zwłaszcza tych niestrzeżonych. Zadbajmy o własne bezpieczeństwo oraz bezpieczeństwo osób, z którymi jedziemy.

 

Przez pierwsze dwa miesiące 2024 r. na przejazdach/przejściach kolejowo-drogowych kat. A-E doszło do 26 wypadów i kolizji, Dwie osoby zostały ciężko ranne. Niestety 6 osób nie przeżyło wypadku z pociągami.

Podstawowe zasady bezpieczeństwa na przejazdach dla kierowców:

  • Znak STOP oznacza konieczność zatrzymania się przed przejazdem.
  • Czerwone światło bezwzględnie zakazuje wjazdu na przejazd – pulsująca sygnalizacja oznacza, że za chwilę na przejeździe będzie pociąg.
  • Na przejazd można wjechać tylko wtedy, gdy zapewniony jest zjazd z przejazdu.
  • Zbliżając się do przejazdu należy zachować szczególną ostrożność i upewnić się, że nie nadjeżdża pociąg.