Szczegóły rozkładu PKP Intercity dla województw lubuskiego oraz zachodniopomorskiego

Szczegóły rozkładu PKP Intercity dla województw lubuskiego oraz zachodniopomorskiego

Nowe połączenia oraz wyższy standard podróżowania – to najważniejsze nowości dla województwa zachodniopomorskiego oraz lubuskiego w nowym rocznym rozkładzie PKP Intercity, który wejdzie w życie w niedzielę 13 grudnia 2020 roku.

W nowym rozkładzie znacząco podniesie się standard podróżowania z i do Szczecina, ponieważ już niemal wszystkie połączenia (19 z 22) będą w kategorii InterCity (IC). Pomiędzy Szczecinem a Trójmiastem i Olsztynem pasażerowie będą podróżować jedynie pociągami kategorii IC: IC Stańczyk, IC Gryf, IC Rybak, IC Żuławy i IC Albatros. Wszystkie z nich będą obsługiwane składami ze zmodernizowanymi wagonami, co jest efektem programu inwestycyjnego PKP Intercity.

Skład IC Mehoffer łączący Kraków ze Szczecinem będzie mieć wydłużoną relację do Przemyśla, dzięki czemu Zielona Góra, Kostrzyn i Rzepin zyskają dodatkowe połączenie z Podkarpaciem.  Zapewni je również pociąg Matejko w zmienionej relacji – z Przemyśla zamiast jak dotychczas do Bielska-Białej, skład ten kursować będzie do Szczecina przez Wrocław w zmienionej kategorii na IC.

Nowości w rozkładzie

Nowością na torach będzie skład IC Wawel do Berlina. Jadący z Krakowa przez Katowice i Wrocław pociąg zapewni mieszkańcom Zielonej Góry codzienne połączenie ze stolicą Niemiec oraz największymi miastami na południu Polski.

Uruchomiony zostanie nowy pociąg IC Lubuszanin relacji Chełm – Zielona Góra z grupą wagonów bezpośrednich do Gorzowa Wielkopolskiego. Zapewni on dodatkową możliwość dojazdu do Poznania, Warszawy, Lublina i Chełma. Ze względu na planowane prace inwestycyjne na linii nr 358, przez część roku konieczne będzie uruchomienie zastępczej komunikacji autobusowej za pociągi, w tym IC Lubuszanin, na odcinku Zbąszynek – Zielona Góra Główna.

Międzynarodowy skład Berolinum z Warszawy do Frankfurtu przez Zbąszynek, Świebodzin i Rzepin zmieni kategorię z EIC na IC, co pozwoli na zachowanie wysokiego komfortu podróżowania za niższą cenę.

Nowe możliwości dla Świnoujścia i Kołobrzegu

Nowy pociąg IC Chełmoński zapewni dojazd ze Świnoujścia do Krakowa przez Zieloną Górę, Wrocław i Katowice. Dodatkową możliwość dotarcia ze Świnoujścia do Wrocławia stworzy także IC Przemyślanin kursujący ze Świnoujścia i Słupska do Przemyśla, który zacznie jeździć przez stolicę Dolnego Śląska. Całoroczne wydłużenie do Świnoujścia relacji pociągów IC Mewa i IC Podlasiak z Ełku zapewni dodatkową możliwość dojazdu do Warszawy i Poznania, a w przypadku składu IC Podlasiak – także do północno-wschodniej części kraju.

Kursujący do tej pory na trasie Przemyśl – Warszawa, pociąg TLK Lubomirski będzie teraz w piątki i szczyty przewozowe jeździć dodatkowo do Kołobrzegu, a w soboty z Kołobrzegu. Ułatwi to weekendową komunikację m.in. z Trójmiastem, Krakowem i Warszawą. Od 30 kwietnia 2021 roku do pociągu TLK Zefir relacji Kraków – Kołobrzeg w Pile dołączana będzie grupa wagonów bezpośrednich od pociągu TLK Zamoyski z Hrubieszowa, co zapewni bezpośrednie skomunikowanie Kołobrzegu z Lublinem.

Już wkrótce kolejne nowe połączenia

W nowym rozkładzie PKP intercity zaplanowało także kilka nowych pociągów, których start kursowania jest czasowo zawieszony ze względu na uwarunkowania związane z epidemią. Decyzja o dacie ich uruchomienia zostanie podjęta na podstawie prowadzonych na bieżąco analiz. Pociąg IC Bosman połączy Kołobrzeg z Wrocławiem przez Poznań, zaś skład TLK Wyczółkowski – Świnoujście z Lublinem przez Zieloną Górę, Wrocław i Kielce.

Zmiany w kursowaniu

Zmienią się godziny kursowania pociągu EIC Chrobry ze stolicy. Z Warszawy Wschodniej będzie teraz odjeżdżać prawie 2 godziny wcześniej – 15:41, zamiast 17:34 jak do tej pory, a do Szczecina dojedzie o 21:28, zamiast dotychczasowej 23:56. Jednocześnie czas podróży skróci się o 40 minut, w związku ze zmianą trasy – skład pojedzie przez Rzepin z powodu modernizacji linii kolejowej nr 351. Skład IC Swarożyc pojedzie w skróconej relacji Wrocław – Szczecin zamiast Katowice – Świnoujście, jak dotychczas.

Kursujący przez Kostrzyn, Rzepin i Zieloną Górę skład IC Swarożyc pojedzie w skróconej relacji Wrocław – Szczecin zamiast Katowice – Świnoujście, jak dotychczas.

Dostosowanie do prac modernizacyjnych

Obowiązujący od 13 grudnia 2020 roku rozkład jazdy uwzględnia zmiany, które zapewnią optymalne kursowanie pociągów podczas modernizacji linii kolejowych. Trwają prace na linii Poznań – Szczecin, co ma wpływ na ograniczenie jej przepustowości. Na trasie Szczecin – Krzyż – Poznań będzie kursować 6 par pociągów. Część składów nadal będzie jeździć trasą alternatywną przez Zbąszynek i Rzepin.