Szczegóły nowego rozkładu jazdy pociągów ŁKA

Szczegóły nowego rozkładu jazdy pociągów ŁKA

Od 11 grudnia 220 r. zacznie obowiązywać nowy roczny rozkład jazdy pociągów Łódzkiej Kolei Aglomeracyjnej, który zakłada obsługę nowych relacji – Opoczna i Skarżyska Kamiennej. Przewoźnik zaplanował również uruchomienie sobotniego przyspieszonego pociągu do Poznania,rozszerzenie oferty połączeń do/z Radomia do dwóch par kursujących w weekendy oraz parę połączeń przyspieszonych z Łowicza do Łodzi. 

Linia Łódź Fabryczna – Opoczno – Skarżysko Kamienna

Od 11 grudnia ŁKA rozpocznie obsługę linii Łódź  – Opoczno – Skarżysko Kamienna. Dzięki uruchomieniu połączeń mieszkańcy powiatu opoczyńskiego zyskają szybkie, komfortowe i tanie połączenia ze stolicą regionu. Czas przejazdu między Łodzią a Opocznem szacowany jest na 78 minut. Bezpośrednią relację Łódź – Opoczno – Łódź obsługiwać będzie 12 pociągów, natomiast kolejnych 5 składów pojedzie na odcinku Koluszki – Opoczno oraz Tomaszów Maz. – Opoczno – Tomaszów Maz. Poza granicę województwa, do Skarżyska – Kamiennej, miejscowości położonej w województwie świętokrzyskim, będzie można podróżować 3 parami pociągów. Uruchomienie tych połączeń było możliwe dzięki zakupowi 5 pociągów o napędzie elektryczno – spalinowym (tzw. hybryd), które mogą obsługiwać niezelektryfikowane odcinki kolejowych tras. 

Linia obwodowa Zgierz – Łódź Kaliska – Łódź Widzew 

Dzięki zakończeniu prac remontowych na stacji Łódź Chojny, zwiększy się liczba połączeń na linii obwodowej. Na odcinku Łódź Kaliska – Łódź Widzew pojedzie 108 pociągów, natomiast na odcinku Łódź Kaliska – Zgierz 89 pociągów.

Linia Zgierz – Łódź Widzew przez Łódź Stoki

Na tym odcinku kursować będzie łącznie 40 pociągów, obsługując m.in. bezpośrednie połączenia do Sieradza i Głowna oraz z Łodzi Fabrycznej do Zgierza i Głowna.

Linia Poznań – Sieradz – Łódź Widzew/ Łódź Fabryczna 

Na linii sieradzkiej połączenia obsługiwać będzie 35 pociągów. W godzinach szczytu jednostki pojadą ze stacji Łódź Kaliska co pół godziny, 10 i 40 minut po pełnej godzinie.  

W soboty uruchomiony zostanie poranny pociąg przyspieszony do Poznania (godz. 9:10), który dotrze do stolicy Wielkopolski w południe. Wyjazd z Poznania zaplanowano o godz. 16:41, natomiast przyjazd do Łodzi Kaliskiej o godz. 19:36.

W dni robocze nadal będzie kursować para pociągów przyspieszonych – poranny z Sieradza i popołudniowy z Łodzi, z rekordowym czasem przejazdu – 29 minut z Łodzi do Zduńskiej Woli i 40 minut do Sieradza. Dodatkowo, pociąg przyspieszony popołudniowy pojedzie  w bezpośredniej relacji Zgierz – Sieradz.

Linia Łódź Fabryczna – Tomaszów Mazowiecki – Drzewica/Radom

Linię obsłuży 18 pociągów. Rozszerzona zostanie oferta połączeń do/z Radomia do dwóch par kursujących w weekendy. Pojawi się nowe połączenie z Drzewicy o godzinie 5:01, które zapewni dojazd do Łodzi na godzinę 7:00. W Drzewicy zostaną zachowane skomunikowania z pociągami spółki Koleje Mazowieckie kursującymi do i z Radomia.

Linia Skierniewice –  Łowicz – Kutno

Za wszystkie pociągi w tej relacji pojadą autobusy (46), co jest podyktowane stworzeniem optymalnego rozkładu jazdy, który nie jest możliwy do realizacji pociągami. Powodem utrudnień są trwające prace związane z przebudową stacji Kutno i linii kolejowej na odcinku Kutno – Łowicz. Aby zrekompensować uciążliwości związane z dłuższym czasem przejazdu autobusami, wyznaczono dodatkowe miejsca postojów autobusów na odcinku Skierniewice – Łowicz, a kontynuowanie dalszej podróży pociągami możliwe będzie od stacji Skierniewice. 

Linia Łódź – Łowicz

Oferta na tej linii zwiększy się o 2 pary pociągów, czyli łącznie będą 34 połączenia. 

Zaplanowano 1 parę połączeń przyspieszonych z Łowicza do Łodzi. Pociąg pojedzie do/z Łodzi Widzewa, a od Łodzi Kaliskiej w kategorii ŁP z ograniczoną liczbą zatrzymań do/z Łowicza. Pociąg będzie kursował w dni robocze, z postojami jedynie na stacji Łódź Żabieniec, Łódź Radogoszcz Zachód, Zgierz, Stryków, Głowno, Łowicz Przedmieście, Łowicz Główny. Przejazd do Łodzi Kaliskiej w porannym szczycie zajmie 52 min., natomiast do Łowicza w szczycie popołudniowym 50 min. Skróci to czas przejazdu na wskazanym odcinku o około 10 minut. Pociąg do Łodzi Kaliskiej przyjedzie o godzinie 7:45, odjedzie o godzinie 15:47.

W godzinach szczytu popołudniowego pociągi z Łodzi pojadą co pół godziny, 17 i 47 minut po pełnej godzinie.

Linia Łódź – Kutno

Linię obsługiwać będzie 27 pociągów, z których dwie pary, tak jak obecnie, pojadą do/z Torunia Wschodniego przez Toruń Główny. Najszybsze jednostki pokonają odcinek Kutno – Łódź  Kaliska w zaledwie 64 minuty.

Nadal prowadzona będzie przebudowa stacji Kutno. W związku z tym, na odcinku Zgierz – Zgierz Północ – Ozorków – Witonia – Kutno za wybrane pociągi pojadą autobusy. Na odcinku Łódź Widzew – Łódź Kaliska – Zgierz – Ozorków pasażerowie ŁKA będą mogli skorzystać z przejazdu pociągami spółki PKP Intercity.

Linia Łódź – Koluszki – Skierniewice – Warszawa

Zmniejszą się utrudnienia w podróżowaniu, w wyniku ograniczenia zakresu prac w okresie zimowym, przy budowie bezkolizyjnych przejazdów kolejowo – drogowych w Bedoniu i Gałkówku. 

W relacji Łódź – Skierniewice – Łódź pojedzie 39 pociągów. Natomiast z Łodzi do/z Żakowic/Koluszek będzie kursowało aż 71 jednostek. Dodatkowo pomiędzy Łodzią a Koluszkami nadal obowiązywać będzie wzajemne honorowanie biletów w pociągach ŁKA i PKP Intercity.

Postępująca przebudowa stacji Warszawa Zachodnia oraz ruch jednotorowy pomiędzy stacjami Warszawa Włochy i Warszawa Zachodnia, powodują ograniczenie przepustowości,  zmiany godzin kursowania, a także wydłużenie czasu przejazdu pociągów, zwłaszcza  w kierunku Łodzi (pociągi kierowane są wolniejszą trasą objazdową).

Pomimo znaczących utrudnień zachowano kursowanie 9 par pociągów ŁKA SPRINTER, łączących Łódź z Warszawą. Jedna para pociągów pojedzie przez główne stacje kolejowe stolicy, czyli Warszawę Zachodnią, Warszawę Centralną i Warszawę Wschodnią.

W dniach 25 lutego – 11 marca 2023 r. ze względu na prace, wybrane pociągi pojadą do/z Warszawy Gdańskiej lub do Warszawy Wschodniej przez Warszawę Gdańską.