Szczegóły nowego rozkładu jazdy pociągów ŁKA

Szczegóły nowego rozkładu jazdy pociągów ŁKA

Od 10 grudnia 2023 r. zacznie obowiązywać nowy roczny rozkład jazdy pociągów, który zakłada zwiększenie liczby połączeń realizowanych przez Łódzką Kolej Aglomeracyjną. Planowana praca eksploatacyjna wzrośnie z 6,2 mln do 6,4 mln pockm.

Przewoźnik przestanie obsługiwać trasę do Torunia, zwiększy natomiast częstotliwość kursowania pociągów w granicach województwa łódzkiego, gdzie praca eksploatacyjna wzrośnie o ok. 400 tys. pockm. W nowym RJ zwiększono liczbę połączeń m. in. z Łodzi do Zgierza, Sieradza, Radomska, Skierniewic i Warszawy.

Uruchomione zostaną nowe pociągi ułatwiające dojazd do Łodzi na godzinę 6:00 oraz powrót po godzinie 22:00 z Łodzi do Kutna, a także ze Skierniewic i Sieradza w kierunku stolicy województwa.

Nowością będą wahadłowe połączenia Łódź Chojny – Łódź Widzew przez Łódź Olechów skomunikowane z pociągami z/w kierunku Sieradza i Zgierza, które połączą strefę przemysłową zlokalizowaną w pobliżu stacji Łódź Olechów (Wiadukt), usprawniając dojazd i powrót pracownikom oraz mieszkańcom.

Nowe przystanki ułatwią podróżnym dostęp do komunikacji kolejowej. Nowe miejsca zatrzymań to: Pabianice Północne, Zgierz Rudunki, Jedlicze koło Zgierza i Kosów (tuż przed Radomiem).

Od 11 grudnia br. ruszą kolejne linie Kolejowej Komunikacji Autobusowej: Ozorków – Parzęczew i Będków – Rokiciny.

Od 1 stycznia 2024 r. w pociągach ŁKA będą honorowane bilety międzynarodowe przewoźnika PKP IC.

Jednocześnie w okresie od 10 grudnia 2023 r. do 9 marca 2024 r. obowiązywać będzie pierwszy cykl zamknięciowy.

Najważniejsze zmiany

Od 15 stycznia 2024 r. rozpocznie się budowa nowego przystanku Łódź Zarzew, który w niedalekiej przyszłości ułatwi dojazd ze wschodnich osiedli mieszkaniowych i zakładów pracy.

Linia obwodowa Zgierz – Łódź Kaliska – Łódź Widzew

Ze względu na budowę tuneli pomiędzy stacjami Łódź Fabryczna – Łódź Kaliska/ Łódź Żabieniec, zostanie wprowadzony ruch jednotorowy na odcinku Łódź Kaliska – Łódź Żabieniec.

Na odcinku Łódź Widzew – Łódź Kaliska – Łódź Żabieniec – Zgierz obowiązywać będzie wzajemne honorowanie biletów przewoźników ŁKA i PKP IC.

Na odcinku Łódź Chojny – Łódź Widzew przez Łódź Olechów i Łódź Andrzejów zostaną uruchomione 4 pary pociągów wahadłowych, ułatwiających komunikację ze strefą przemysłową w pobliżu stacji Łódź Olechów, zwłaszcza na godzinę 6:00,14:00 i 22:00.

Linia Zgierz – Łódź Widzew przez Łódź Marysin, Łódź Stoki

Na stałe uruchomione zostanie poranne połączenie z Ozorkowa do Łodzi Fabrycznej przez Łódź Stoki, Łódź Widzew. Pociąg zapewnia m.in. dogodny dojazd na godzinę 8:00 do Centrum Kliniczno – Dydaktycznego, w pobliżu przystanku Łódź Stoki.

Linia Poznań – Sieradz – Łódź Widzew/ Łódź Fabryczna

Od 10 grudnia br. pasażerowie ŁKA będą mogli korzystać z nowego przystanku Pabianice Północne.

Na wniosek podróżnych,  przewoźnik uruchomi połączenia zapewniające dojazd do Zduńskiej Woli na godzinę 7:00 i 8:00.

Poranne pociągi z Sieradza po godzinie 5:00 i 6:00 pojadą bezpośrednio do Zgierza przez Łódź Żabieniec, bez konieczności przesiadania się na remontowanej stacji Łódź Kaliska. 

Na stacji Łask podróżni mają możliwość przesiadki na skomunikowane z pociągami ŁKA autobusy KKA, kursujące do Zelowa.

Linia Łódź Fabryczna – Opoczno – Skarżysko Kamienna

Zwiększy się liczba połączeń z Tomaszowa Mazowieckiego do Końskich.

Linia Łódź Fabryczna – Tomaszów Mazowiecki – Drzewica – Radom

Zostanie uruchomiony nowy przystanek Kosów, w pobliżu Radomia. Na stacji Drzewica pociągi ŁKA będą dogodne skomunikowania z pociągami Kolei Mazowieckich kursujących
do/z Radomia.

Linia Skierniewice –  Łowicz – Kutno

Za wybrane pociągi w tej relacji pojadą autobusy. Kursy autobusowe będą realizowane nowoczesnym taborem, z udogodnieniami dla osób z niepełnosprawnościami.

Zwiększy się liczba połączeń obsługiwanych pociągami. Składy kursujące dotychczas tylko w dni robocze, pojadą również w weekendy.

Dokładamy starań, aby obsługa autobusami była komfortowa dla naszych pasażerów,  pomimo dłuższego czasu przejazdu. Służą temu m.in. kolejne miejsca postojów na odcinku Skierniewice – Łowicz.

Na odcinku Kutno – Łowicz Główny obowiązuje atrakcyjna oferta cenowa „Bilet Promocyjny”.

Linia Łódź  – Kutno

Uruchomiony zostanie nowy przystanek Jedlicze koło Zgierza.

Na odcinku Łódź Widzew – Łódź Kaliska – Zgierz – Ozorków obowiązywać będzie wzajemne honorowanie biletów pomiędzy spółkami ŁKA i PKP IC.

Na wniosek podróżnych, w dni wolne od pracy zwiększy się liczba popołudniowych i wieczornych kursów w kierunku Łodzi.

Pociągi ŁKA będą dogodnie skomunikowane w Kutnie z pociągami REGIO kursującymi do/z Torunia.

Linia Łódź  – Łowicz Główny

Zostanie uruchomiony nowy przystanek Zgierz Rudunki. W godzinach porannych i południowych zwiększy się liczba połączeń aglomeracyjnych do/z Głowna i Strykowa.

Linia Łódź  – Piotrków Trybunalski – Radomsko

Od 11 grudnia br. uruchomiona zostanie kolejna linia Kolejowej Komunikacji Autobusowej  na odcinku Będków – Rokiciny. Autobusy zostaną skomunikowane z pociągami ŁKA na stacji Rokiciny. 

W związku z zakończeniem budowy tunelu w Gałkówku, relacje wszystkich pociągów kursujących do /z Radomska zostaną wydłużone do stacji Łódź Fabryczna. 

Linia Łódź – Koluszki – Skierniewice – Warszawa

Z Łodzi do Warszawy będzie kursowało 11 par Sprinterów, czyli o 2 pary więcej niż dotychczas. Wszystkie pociągi pojadą w relacji Łódź Fabryczna  – Warszawa Główna przez Warszawę Zachodnią. Większość składów pokona odcinek z Łodzi Widzewa do Warszawy Zachodniej w niespełna 70 minut.

Na odcinku Łódź – Koluszki cały czas będzie obowiązywać wzajemne honorowanie biletów pomiędzy ŁKA i PKP IC.

Na odcinku Warszawa Zachodnia – Warszawa Wschodnia przez Warszawę Centralną lub Warszawę Śródmieście obowiązywać będzie wzajemne honorowanie biletów pomiędzy przewoźnikami  ŁKA (ŁKA Sprinter) a PKP IC oraz KM.