Szczegóły nowego rozkładu jazdy PKP Intercity dla województwa lubuskiego

Szczegóły nowego rozkładu jazdy PKP Intercity dla województwa lubuskiego

Codzienne połączenie do Szczecina oraz więcej pociągów kursujących w ramach kategorii InterCity (IC) obsługiwanych komfortowym, nowoczesnym taborem. To najważniejsze nowości dla województwa lubuskiego w rozkładzie PKP Intercity na sezon 2023/2024, który wejdzie w życie 10 grudnia.

W nowym rocznym rozkładzie jazdy utrzymana zostanie dotychczasowa oferta dla Zielonej Góry, z której kursować będzie 15 par pociągów (14 całorocznych i 1 sezonowa) oraz Gorzowa Wielkopolskiego, który obsłużą 4 pary pociągów całorocznych. Od 10 grudnia mieszkańcy Zielonej Góry będą mogli skorzystać z 3 par połączeń całorocznych do Warszawy, 6 par pociągów całorocznych do Poznania, 5 par do Szczecina (4 całoroczne i 1 sezonowa) oraz 7 par połączeń do Wrocławia (6 całorocznych i 1 sezonowa).

PKP Intercity utrzymuje także 2 pary połączeń międzynarodowych do/z Zielonej Góry. Podobnie jak w tym roku, w nowym rozkładzie jazdy znajdzie się IC Wawel relacji Przemyśl Główny – Berlin. Natomiast zamiast nocnego pociągu NightJet relacji Wiedeń – Berlin, od 10 grudnia kursować będzie pociąg dzienny IC Odra, który pojedzie z Krakowa przez Zieloną Górę do Berlina.

Dzięki nowemu rozkładowi jazdy mieszkańcy Zielonej Góry łatwiej dojadą do Szczecina, jak też na południe Polski, do Nowej Soli, Głogowa i Wrocławia. Pociąg IC Swarożyc, uruchamiany dotychczas poza wakacjami 2 razy w tygodniu w relacji Wrocław – Szczecin, kursować będzie codziennie. Wakacyjne wydłużenie relacji do Kołobrzegu pozostaje bez zmian.

Wyższy komfort podróżowania

Nowy rozkład jazdy przynosi wzrost komfortu podróżowania. Dzięki wzmacnianiu floty PKP Intercity kolejnymi nowymi i zmodernizowanymi wagonami oraz elektrycznymi zespołami trakcyjnymi (EZT), liczba par pociągów kursujących przez województwo lubuskie w kategorii IC wzrośnie o 2. Nową, wyższą kategorię otrzyma pociąg Wyczółkowski relacji Szczecin – Lublin jadący przez Zieloną Górę oraz Uznam relacji Warszawa – Świnoujście, zatrzymujący się w Zbąszynku i Rzepinie. Od 10 grudnia składy te będą zestawione z nowoczesnych wagonów. W ten sposób wszystkie całoroczne pociągi kursujące z/do Zielonej Góry będą obsługiwane komfortowym taborem kategorii IC.