Strajk na kolei w Niemczech

Strajk na kolei w Niemczech

Dzisiejszy strajk EVG powoduje niemal całkowite zatrzymanie ruchu kolejowego. Usługi dalekobieżne zostały zawieszone. To, czy poszczególne połączenia regionalne zostaną uruchomione będzie zależało od przebiegu strajku. Ruch towarowy jest w dużej mierze wstrzymany, aby umożliwić szybkie rozpoczęcie eksploatacji pociągów po strajku.

PKP Intercity informuje, że w poniedziałek, 27 marca 2023 r. wszystkie pociągi jadące do/z Berlina będą kończyły bieg w Rzepinie. Dalszą podróż do Berlina podróżni odbędą na pokładzie zastępczej komunikacji autobusowej (ZKA) z przesiadką na stacji Frankfurt (Oder). Pasażerowie z Rzepina do Frankfurtu pojadą ZKA uruchamianą przez PKP Intercity, a od Frankfurtu do Berlina – ZKA organizowaną przez koleje niemieckie. W drugą stronę – z Berlina do Polski, komunikacja będzie przebiegała tak samo.

We wtorek 28 marca 2023 r. – pociągi nr 41 relacji Berlin- Przemyśl Gł. i nr 57 relacji Berlin – Warszawa zaczną bieg w Rzepinie. Podróż z Berlina podróżni odbędą na pokładzie zastępczej komunikacji autobusowej (ZKA). Pasażerowie z Berlina do Frankfurtu pojadą ZKA zorganizowaną przez przewoźnika niemieckiego, a od Frankfurtu do Rzepina – ZKA uruchamianą przez PKP Intercity.   

Autobusy ZKA będą kursowały z placu przed dworcem w Rzepinie, z placu przed stacją Frankfurt (Oder) i z placu Europaplatz przed dworcem Berlin Hbf (od strony północnej).

Przypomnijmy, że w czwartek 23 marca 2023 r. związek kolejowy i transportowy (EVG) ogłosił całodniowy i ogólnokrajowy strajk ostrzegawczy na poniedziałek, 27 marca. Deutsche Bahn skrytykowały strajk ostrzegawczy EVG  jako bezpodstawny i niepotrzebny. Związki zawodowe pozwoliły krajowi stać w tym dniu w miejscu.