Stadler z zamówieniem od SBB na dodatkowe pociągi Giruno

Stadler z zamówieniem od SBB na dodatkowe pociągi Giruno

Koleje Szwajcarskie SBB zleciły Stadlerowi produkcję pięciu kolejnych pociągów wysokich prędkości Giruno w celu planowanego rozszerzenia międzynarodowych usług do Włoch. Podobnie jak 29 pociągów Giruno z pierwszej serii, nowe pociągi będą w całości produkowane w fabryce w Bussnang, w Szwajcarii. Giruno, znany także jako Stadler SMILE, to pierwszy w Europie pociąg wysokich prędkości zaprojektowany i zbudowany całkowicie bez barier, w pełni zgodny z Ustawą o Dyskryminacji Osób Niepełnosprawnych.

Popyt na podróże pociągiem między Szwajcarią a Włochami stale rośnie w ostatnich latach. Ten sukces zachęca partnerów współpracy, Trenitalię i SBB, do dalszej współpracy w celu jeszcze bardziej atrakcyjnego rozwoju oferty międzynarodowej, zwłaszcza na linii Gotthard.

Istniejące 29 pociągów Giruno zostało zamówionych w 2014 roku i dostarczonych do 2021 roku. Obecnie pociągi te kursują między Bazyleą/Zurychem a Lugano/Milanem, a następnie do Genui, Bolonii i Wenecji. Dodatkowo, siedem kolejnych pociągów Giruno zostało zamówionych w 2022 roku. Pierwsze pojazdy mają być dostarczone jeszcze w tym roku i planuje się, że będą kursować między Szwajcarią a Niemcami przez Bazyleę od 2026 roku.

Giruno jest symbolem innowacyjności Stadlera i rezultatem naszej długotrwałej i udanej współpracy z SBB. Chcielibyśmy podziękować SBB za ich zaufanie i z niecierpliwością oczekujemy kontynuacji tej współpracy – powiedział Ansgar Brockmeyer, wiceprezes ds. marketingu i sprzedaży w firmie Stadler.

Giruno, czyli pociąg wysokich prędkości Stadler SMILE, to jednostka trakcyjna wielosystemowa o długości 202 metrów i maksymalnej prędkości 250 km/h. W trybie podwójnej trakcji oferuje imponujące 810 miejsc siedzących.

Dzięki innowacyjnemu niskopodłogowemu wejściu dostosowanemu do różnych wysokości peronów w czterech krajach oraz wzorcowej implementacji standardów równości dla osób niepełnosprawnych, Giruno oferuje wysoki poziom dostępności i charakteryzuje się doskonałym komfortem podróży. Dzięki funkcjom takim jak doskonała jakość odbioru telefonów komórkowych, Wi-Fi, gniazdka elektryczne przy każdym miejscu siedzącym, obszerne półki na bagaż i nowoczesne oświetlenie LED, Giruno oferuje niezrównane doświadczenie podróży.