Sochaczew: wzdłuż torów wąskotorówki powstanie ścieżka rowerowa

Sochaczew: wzdłuż torów wąskotorówki powstanie ścieżka rowerowa

Będzie miała około 5 km długości, przebiegała od ulicy Głowackiego do ronda przy ulicach Chodakowskiej i Mostowej, głównie wzdłuż torów kolejki wąskotorowej – nowa ścieżka rowerowa powstanie na gruntach, które PKP S.A. zbyły na rzecz miasta Sochaczew.

Przedstawiciele PKP S.A. i miasta podpisali akt notarialny sankcjonujący przekazanie i sprzedaż tych nieruchomości. Umowa obejmuje blisko 3,5 hektara gruntów położonych wzdłuż przebiegu sochaczewskiej wąskotorówki, a także terenów mieszkaniowych. Dzięki zmianie właściciela, samorząd będzie mógł na nich zaprojektować, a następnie wybudować ścieżkę rowerową, która połączy południe z północą miasta. Będzie ona biec od ulicy Głowackiego do ronda przy ulicach Chodakowskiej i Mostowej i mieć długość około 5 km.

Ta ścieżka rowerowa to marzenie mieszkańców Sochaczewa od wielu lat. Tak naprawdę mówimy o rowerowej obwodnicy Sochaczewa. Jako były samorządowiec dobrze wiem, że w przypadku takich projektów najważniejsza jest własność gruntów. Teraz miasto może zacząć przygotowywać dokumentację projektową, może też rozpocząć poszukiwania środków na tę inwestycję. Jako mieszkaniec Sochaczewa cieszę się szczególnie, bo jestem pewien, że wiele osób będzie korzystać ze ścieżki żeby bezpiecznie i wygodnie dojechać rowerem do centrum i wielu osiedli. Sądzę, że współpraca PKP S.A. i miasta Sochaczew to dobry przykład dla innych samorządów – mówi Maciej Małecki, sekretarz stanu w Ministerstwie Aktywów Państwowych.   

Nieruchomości pod budowę przyszłej ścieżki rowerowej zostały przekazane częściowo odpłatnie, a częściowo w oparciu o przepisy ustawy o komercjalizacji i restrukturyzacji przedsiębiorstwa państwowego Polskie Koleje Państwowe na realizację celów własnych samorządu w dziedzinie transportu.

Jako spółka aktywnie współpracujemy z samorządami w całej Polsce, nie tylko przy wspólnym zagospodarowaniu dworców kolejowych po przebudowie, ale również związanej z nimi infrastruktury,  czego doskonałym przykładem jest podpisana dzisiaj umowa zbycia nieruchomości. Dzięki niej miasto będzie mogło wybudować nową ścieżkę rowerową, która przyczyni się do promowania zdrowego trybu życia mieszkańców – mówi Krzysztof Golubiewski, członek zarządu PKP S.A.

Dla naszego samorządu to ważna chwila. Dzięki życzliwemu wsparciu ministra Małeckiego, z sukcesem kończymy proces pozyskiwania gruntów pod kilkukilometrową, ekologiczną trasę łączącą centrum z dzielnicą Chodaków. Podróż do pracy i szkoły nie musi odbywać się samochodem. Miłośnicy dwóch kółek zamiast próbować dojechać do centrum bardzo ruchliwą aleją 600-lecia, skorzystają z ekologicznego rozwiązania – bezpiecznej, oświetlonej, pozbawionej ruchu kołowego ścieżki rowerowej – podsumowuje Piotr Osiecki, burmistrz Miasta Sochaczew.

Polskie Koleje Państwowe S.A są jednym z największych zarządców nieruchomości w Polsce. Spółka dysponuje gruntami o łącznym powierzchni ponad 94 tysięcy hektarów oraz administruje blisko 50 tysiącami budynków i  budowli położonych na terenie całego kraju. Prowadzi nie tylko duże projekty inwestycyjne, ale również współpracuje z samorządami, przy wspólnym zagospodarowaniu dworców po modernizacji oraz przy przekazywaniu nieczynnych linii kolejowych na rzecz samorządów. Szczególnym przykładem jest województwo dolnośląskie, gdzie na rzecz samorządu województwa w latach 2018-2023 przekazano przeszło 200 km nieczynnych linii kolejowych pod uruchomienie przewozów pasażerskich.