SKM Trójmiasto wybrała wykonawcę modernizacji budynku Dworca Podmiejskiego w Gdyni

SKM Trójmiasto wybrała wykonawcę modernizacji budynku Dworca Podmiejskiego w Gdyni

W trzecim przetargu (poprzednie, w latach 2018  i 2019,  zostały unieważnione z uwagi na oferty znacznie przekraczające budżet przeznaczony na tę inwestycję  przez  spółkę PKP SKM)  został  wybrany  wykonawca, który ma m.in. odrestaurować i zmodernizować budynek Dworca Podmiejskiego w Gdyni oraz wybudować w nim centrum monitoringu i zarządzania informacją pasażerską na linii PKP SKM (Rumia – Gdańsk Śródmieście).

Wybrana została tańsza z dwóch ofert złożona przez konsorcjum firm T4B i MAXTO Technology, które za wykonane prace mają otrzymać 62,361 mln zł. Oferta o niemal 3 miliony złotych  przekraczała założony przez PKP SKM budżet (59,409 mln zł), ale uznaliśmy, że warto ją przyjąć i jak najszybciej zrealizować tę niezwykle ważną i dla nas i naszych Pasażerów inwestycję.

Drugi oferent (konsorcjum Poleko Budownictwo i Sprint –  wartość oferty 65,313 mln zł)  ma 10 dni na złożenie ewentualnego odwołania.

Projekt Centrum ma zostać zrealizowany w formule ” zaprojektuj i buduj”. Wykonawca będzie miał 14 miesięcy na prace projektowe. Inwestycja powinna zostać zakończona do końca marca 2023 roku.

Na czas przebudowy Dworca Podmiejskiego obok niego powstanie tymczasowy dworzec kontenerowy (podobny funkcjonuje obecnie przy remontowanym dworcu Gdańsk Główny) .

Budynek Dworca Podmiejskiego zostanie odrestaurowany. Odzyska dawny blask, znikną też przylegające do niego przybudówki. Powstanie w nim centrum zarządzania monitoringiem oraz systemem informacji pasażerskiej na przystankach na linii SKM. Na peronach zostaną wymienione lub (tam gdzie ich nie ma) zamontowane kamery oraz tablice informacyjne.

Odnowiony zostanie też przystanek SKM Gdynia Główna. Na peronie zostaną wymienione płyty krawędziowe oraz nawierzchnia z kostki, wiata będzie oczyszczona i pomalowana. Zmodernizowane ma zostać przejście podziemne, wymienione będą też tory.