Skierniewice: zamknęli przejazd na czas budowy wiaduktu

Skierniewice: zamknęli przejazd na czas budowy wiaduktu

Dziś, 17 lutego 2021 r. wyłączony z ruchu został przejazd kolejowy w ciągu ul. Zwierzynieckiej. W ramach wspólnej inwestycji PLK i Skierniewic wybudowany zostanie wiadukt drogowy nad linią Warszawa Zachodnia – Katowice oraz jednotorową łącznicą w kierunku Łowicza.

Zamknięcie przejazdu kolejowego w ulicy Zwierzynieckiej to moment kluczowy, jeśli chodzi o zmianę organizacji ruchu w ramach tej drogowej inwestycji. W tym przypadku zarówno zmotoryzowani, jak i piesi uczestnicy ruchu drogowego muszą liczyć się z poważnymi utrudnieniami.

Od momentu zamknięcia przejazdu kolejowego nie będzie możliwe przejście przez tory przez pieszych. W tym przypadku zalecane jest korzystanie ze strzeżonego przejścia, które usytuowane jest przy ulicy Sosonowej (dojście od ulicy Racłwickiej). Piesi mogą także korzystać z istniejącego przejścia na ulicy Kościuszki i dojścia do ulicy Zwierzynieckiej przez ulicę Nowomiejską.

Jak poinformował Rafał Wilgusiak z biura prasowego PKP Polskie Linie Kolejowe S.A., prace na obecnym etapie nie wpływają na ruch kolejowy.

– Zmiany w kursowaniu pociągów przewiduje się wraz z postępem prac. Zostaną one uwzględnione z wyprzedzeniem w rozkładach jazdy – dodał Rafał Wilgusiak

Pierwsze prace wystartowały w piątek, 22 stycznia, kiedy to firma Skanska rozpoczęła wyburzanie dwóch budynków, znajdujących się w ciągu przyszłej nitki wiaduktu. Konieczne były też wycinka drzew i krzewów oraz demontaż metalowego ogrodzenia z kilku posesji zlokalizowanych przy ul. Piłsudskiego.

Wartość inwestycji to 37,1 mln zł. Kwotę w wysokości 34,49 mln zł przekazuje miasto. Połowa tej kwoty będzie pochodzić z subwencji przyznanej przez Ministerstwo Infrastruktury. PLK dołożą ok. 2,62 mln zł.

Budowa wiaduktu drogowego nad torami w Skierniewicach wpisuje się w realizowany przez PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. projekt poprawy bezpieczeństwa. W województwie łódzkim w ramach projektu pn. „Poprawa bezpieczeństwa na skrzyżowaniach linii kolejowych z drogami – Etap III” powstanie wiadukt kolejowy w Gałkowie. Do programu zakwalifikowała się jeszcze budowa wiaduktu kolejowego w Andrespolu.

Z nowego wiadukt mieszkańcy Skierniewic będą mogli skorzystać pod koniec 2022 r.