Siemens Mobility z zamówieniem na 65 lokomotyw od Akiem

Siemens Mobility z zamówieniem na 65 lokomotyw od Akiem

Akiem, firma specjalizująca się w leasingu taboru kolejowego, zamówiła 65 lokomotyw Vectron AC i Vectron MS od Siemens Mobility. Zamówienie zostało złożone w ramach umowy ramowej na zakup lokomotyw, która została podpisana w grudniu 2021 roku. Pierwsze lokomotywy z tego naboru mają być dostarczone w połowie 2024 roku. Wcześniej Akiem zamówił 20 lokomotyw Vectron od Siemens Mobility w grudniu ubiegłego roku.

– Jesteśmy szczególnie zadowoleni, że Vectron, ze swoją unikalną modułową konstrukcją, będzie miał znaczący wkład we flocie Akiem w transgraniczne europejskie usługi towarowe i pasażerskie. Dzięki temu zamówieniu osiągnęliśmy również kamień milowy w postaci 1500 sprzedanych Vectronów: wyraźny dowód na zadowolenie klienta – powiedział Albrecht Neumann, CEO Rolling Stock w Siemens Mobility.

Zamówione lokomotywy mają maksymalną moc 6,4 megawatów i mogą być dostarczone z prędkością maksymalną 200 lub 230 km/h. Mogą być wykorzystywane do transgranicznych przewozów towarowych, jak również do szybkiej obsługi pasażerów w wielu krajach europejskich.

– Jesteśmy zachwyceni, że zwiększamy naszą flotę lokomotyw Vectron. Cieszymy się, że możemy zaoferować operatorom pasażerskim i towarowym w całej Europie flotę, której potrzebują jako zrównoważonej i niezawodnej usługi. Jesteśmy przekonani, że 85 Vectronów zamówionych przez Akiem od grudnia spełni oczekiwania naszych klientów – powiedział Fabien Rochefort, prezes zarządu Akiem Group.

Do tej pory Siemens Mobility sprzedał ponad 1500 lokomotyw Vectron 62 klientom w 16 krajach, a flota pokonała w służbie ponad 600 milionów kilometrów. Lokomotywy oparte na platformie Vectron zostały dopuszczone do eksploatacji w 20 krajach europejskich.

Polscy operatorzy i przewoźnicy kolejowi zakupili już blisko 100 nowoczesnych elektrycznych lokomotyw Siemensa (Husarze, Vectrony, Smartrony). Na co dzień korzystają z nich CARGOUNIT, PKP Intercity, PKP Cargo, DB Cargo Polska, Lotos Kolej oraz Laude Smart Intermodal.