Siemens Mobility z umową ramową na 100 lokomotyw Vectron dla Railpool

Siemens Mobility z umową ramową na 100 lokomotyw Vectron dla Railpool

Railpool oraz Siemens Mobility, podpisały umowę ramową na dostawę 100 lokomotyw wielosystemowych Vectron. Pierwsze zamówienie zostało złożone na 70 pojazdów. Różne warianty lokomotyw będą wykorzystywane na różnych europejskich korytarzach kolejowych (północ-południe i wschód-zachód) i mogą być eksploatowane w maksymalnie 18 krajach.

 To kolejne zamówienie Railpool na lokomotywy wielosystemowe Vectron od Siemens Mobility. W zeszłym roku firma zakupiła 20 pojazdów, a w 2022 r. rozszerza swoją flotę o kolejne 100 lokomotyw.

 – To duże zamówienie potwierdza nasze udane partnerstwo z Railpool i doskonałą jakość naszych lokomotyw. Zamawiając Vectrona MS, Railpool zdecydował się nie tylko na bardzo mocną i wysoce niezawodną lokomotywę, ale wybrał również wersję wielosystemową, która będzie w stanie zapewnić transgraniczny transport kolejowy bez konieczności zmiany lokomotywy. Zapewni to naszemu klientowi maksymalną elastyczność operacyjną i umożliwi mu szybkie reagowanie na zmieniające się warunki rynkowe – powiedział Albrecht Neumann, prezes Rolling Stock w Siemens Mobility.

– Dla naszych klientów coraz ważniejsza staje się możliwość elastycznego wykorzystania lokomotyw w zależności od potrzeb w różnych krajach europejskich. Poprzez zakup dodatkowych lokomotyw Vectron o uniwersalnym zastosowaniu odpowiadamy na te potrzeby rynku, a także wysyłamy pozytywny i przyjazny dla środowiska sygnał w rozwijającym się sektorze kolejowym – powiedział Torsten Lehnert, prezes zarządu Railpool GmbH.

Lokomotywy Vectron zamówione przez Railpool dysponują mocą 6,4 MW i mają prędkość maksymalną 200 km/h. Są one również wyposażone w wymagane krajowe systemy sterowania pociągiem oraz w Europejski System Sterowania Pociągiem (ETCS).

Przypomnijmy, że to kolejny kontrakt między formami. W sierpniu 2021 r. Railpool zamawił 20 lokomotyw Vectron MS.

Siemens Mobility sprzedał już 1270 lokomotyw Vectron łącznie 61 klientom. Lokomotywy te przejechały ponad 500 milionów kilometrów i są dopuszczone do eksploatacji w Austrii, Belgii, Bułgarii, Chorwacji, Czechach, Danii, Finlandii, Niemczech, Węgrzech, Włoszech, Holandii, Norwegii, Polsce, Rumunii, Serbii, Słowacji, Słowenii, Szwecji, Szwajcarii i Turcji.

Polscy operatorzy i przewoźnicy kolejowi zakupili już blisko 100 nowoczesnych elektrycznych lokomotyw Siemensa (Husarze, Vectrony, Smartrony). Na co dzień korzystają z nich CARGOUNIT, PKP Intercity, PKP Cargo, DB Cargo Polska, Lotos Kolej oraz Laude Smart Intermodal.