Siemens Mobility rozwija współpracę z Newagiem

Siemens Mobility rozwija współpracę z Newagiem

Siemens Mobility i Newag podpisały umowę ramową na dostawę do 200 napędów trakcyjnych dla pojazdów nowosądeckiego producenta. To pierwszy kontrakt na dostawę kompletnego napędu trakcyjnego dla ezt-ów NEWAG i kolejny przykład współpracy obu producentów. Umowa została podpisana na okres 5 lat.

Od 2010 r. Siemens Mobility działa w obszarze nowoczesnych i kompletnych rozwiązań trakcyjnych na polskim rynku. Firma stosuje rozwiązania we wszystkich własnych pojazdach kolejowych (m.in. lokomotywy Vectron, pociągi Velaro, metro Inspiro, czy tramwaje Avenio), ale także wdraża je do rozwiązań innych producentów pojazdów szynowych.

W ten sposób produkowane przekładnie osiowe eksploatowane są w tramwajach kursujących w większości polskich miast, m.in. w Częstochowie, Szczecinie, Chorzowie, Toruniu, Krakowie, Łodzi, Wrocławiu czy Bydgoszczy. Rozwiązania Siemens Mobility w zakresie napędów trakcyjnych są obecne także w pojazdach polskich producentów m.in. w Lipsku, Kijowie, Moskwie, Sofii, ale także na Sycylii – w pojazdach wąskotorowych wożących pasażerów dookoła wulkanu Etna.

Podpisanie umowy z Newagiem to kolejny krok w kierunku rozwoju tego obszaru w Polsce. Nowe komponenty trakcyjne Siemens Mobility w pierwszej kolejności będą instalowane m.in. w pociągach Impuls 2 dla SKM Warszawa.

– Newag stawia na wysoce zaawansowane technologiczne rozwiązania, które tworzą jej przewagę konkurencyjną na europejskim rynku kolejowym. Cieszymy się na kolejne lata wspólnych działań, zwłaszcza w kontekście wcześniejszej współpracy przy budowie metra Inspiro, czy naszych urządzeniach pokładowych ETCS dla lokomotyw nowosądeckiego producenta – mówi Krzysztof Celiński, prezes Siemens Mobility Sp. z o.o.

– Siemens Mobility, jako producent rozwiązań „pod klucz” dla komponentów trakcyjnych wzmacnia swoją pozycję rynkową i wchodzi w zupełnie nowy obszar współpracy. To bardzo ważne nie tylko z punktu widzenia dotychczas wspólnie realizowanych projektów, ale przede wszystkim z punktu widzenia przyszłej eksploatacji pojazdów Newag, co tym bardziej nas cieszy i pozwala z dużym optymizmem patrzeć w przyszłość – mówi Rafał Lewandowski, dyrektor ds. sprzedaży w Siemens Mobility Sp. z o.o.