Ruszyła przebudowa stacji Warszawa Zachodnia

Ruszyła przebudowa stacji Warszawa Zachodnia

Budimex wystartował z wartą 2,4 mld zł przebudową stacji Warszawa Zachodnia. W piątek, 16 października rozpoczęły się pierwsze prace.

Pierwsze prace rozpoczęły się wieczorem 16 października, przy zmniejszonym, nocnym ruchu pociągów. Budimex rozpoczął wykonanie tymczasowego przejazdu technologicznego przecinającego tory kolejowe.

– Przejazd będzie wykorzystywany do przyszłych prac związanych z budową kładki dla pieszych łączącej Wolę i Ochotę z peronami – informuje Karol Jakubowski z zespołu prasowego PKP Polskie Linie Kolejowe S.A.

Stacja Warszawa Zachodnia, to największy w Polsce pod względem liczby kursujących pociągów węzeł kolejowy. Średnio na dobę przez stację przejeżdża około 1000 pociągów pasażerskich aglomeracyjnych, regionalnych, dalekobieżnych krajowych i międzynarodowych.

W ramach modernizacji perony zostaną zadaszone, powstaną ruchome schody oraz windy przystosowane do przewozu wózków i rowerów. Powstanie również dodatkowy peron od strony Tunelowej. Komunikację w obszarze stacji ułatwi pieszym kładka, która połączy Wolę i Ochotę. Całkowicie zmieni się przejście podziemne – będzie wyższe i szersze oraz połączone z przestrzenią poczekalni i kas biletowych. Zostanie też wydłużone i dojdziemy nim do peronu nr 8 przy linii obwodowej.

Prace na stacji planowane są do 2023 roku w ramach projektu POIiŚ 5.1-13 pn.: „Prace na linii średnicowej w Warszawie na odcinku Warszawa Wschodnia – Warszawa Zachodnia” oraz projektu POIiŚ 6.1-22 pn. „Budowa trasy tramwajowej do Wilanowa wraz z zakupem taboru oraz infrastrukturą towarzyszącą”.