Rusza przebudowa dworca Toruń Wschodni

Rusza przebudowa dworca Toruń Wschodni

Komfortowy, spełniający współczesne standardy obsługi podróżnych, a do tego przebudowany z dbałością o detale i historyczny charakter – taki będzie już w 2024 roku dworzec Toruń Wschodni. PKP S.A. przekazały plac budowy wykonawcy prac.

Inwestycja realizowana w ramach Programu Inwestycji Dworcowych na lata 2016-2023 właśnie ruszyła. Dzięki niej wybudowany w 1909 roku neogotycki dworzec Toruń Wschodni odzyska historycznych blask. Renowacji poddana zostanie elewacja wraz ze znajdującymi się na niej detalami architektonicznymi. Zachowa ona swój charakter i zostanie oczyszczona. Przewiduje się również uzupełnienie ubytków w cegle oraz schodach od frontu budynku, a także wymianę stolarki okiennej i drzwiowej na odtworzoną na wzór historycznej. W zależności od przeprowadzonych podczas inwestycji oględzin odrestaurowane zostaną herby znajdujące się na elewacji, a także olbrzymie witrażowe okno nad wejściem głównym do budynku.

– Rozpoczęta właśnie przebudowa Torunia Wschodniego to kolejny dowód na to, jak bardzo zmienia się kolej w naszym kraju. Na naszych oczach pozytywną przemianę przechodzą nie tylko dworce kolejowe, ale również linie kolejowe i pociągi pasażerskie. To ważne, gdyż transport publiczny to bardzo istotny element każdego nowoczesnego państwa – mówi Maciej Małecki, sekretarz stanu w Ministerstwie Aktywów Państwowych.

Przebudowa dworca to jednak nie tylko pozytywna zmiana jego wyglądu zewnętrznego. Całkowicie na nowo zaprojektowano aranżację wnętrz, w których połączono nowoczesną stylistykę z historycznymi detalami. Nowego wyrazu nabierze również hol dworca Toruń Wschodni, który po przebudowie będzie pełnił również funkcję poczekalni. Dostaniemy się z niego do ulokowanego po prawej stronie od wejścia holu kasowego. W holu odtworzona zostanie drewniana okładzina ścian. Renowację przejdą witraże na obydwóch końcach hali dworcowej. Hole zyskają nowe ergonomiczne ławki, nowoczesne, stylowe oświetlenie, gabloty z rozkładami jazdy, a także elektroniczne tablice przyjazdów i odjazdów pociągów. W budynku znajdą się także nowe toalety oraz pokój dla opiekuna z dzieckiem. Na parterze dworca zlokalizowano również lokal z antresolą na wynajem, a także część hostelu, który będzie się mieścił się również na piętrze budynku.

– Rozpoczęcie przebudowy dworca Toruń Wschodni to kolejny element wielkiej modernizacji polskiej kolei. Mieszkańcy Torunia zyskają dzięki temu dostęp do bezpiecznej i komfortowej infrastruktury kolejowej. Mam nadzieję, że zmodernizowany historyczny budynek dworca stanie się jedną z wizytówek miasta oraz ułatwi pasażerom podróżowanie koleją po województwie kujawsko-pomorskim. Wszystko to dzięki Programowi Inwestycji Dworcowych, w ramach którego polski rząd przeznaczy do 2023 r. ponad 2 mld zł na modernizację blisko 200 dworców – mówi Andrzej Bittel, sekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury. 

Przebudowa dworca to oprócz poprawy estetyki zmiany istotne dla podróżnych o ograniczonej sprawności ruchowej. Budynek stanie się bardziej dostępny dla wszystkich grup podróżnych dzięki wyeliminowaniu barier architektonicznych i wprowadzeniu szeregu usprawnień. Wśród nich są m.in. dotykowe tablice z planami dworców, oznaczenia w alfabecie Braille`a, ścieżki prowadzące dla osób niewidomych i niedowidzących, urządzenia wzmacniające działanie aparatów słuchowych przy kasach czy obniżenie blatów okienek kasowych dla osób poruszających się na wózkach. W budynku pojawią się również windy.

– Dworzec Toruń Wschodni to pierwsza z dwóch inwestycji w Toruniu, na której startujemy z pracami budowlanymi. W planach mamy również przebudowę dworca Toruń Miasto, dzięki czemu, już za jakiś czas wszystkie ważne budynki dworców kolejowych w tym mieście zostaną zmodernizowane. Dzięki prowadzonym przez nas inwestycjom podróżni zyskają estetyczne i komfortowe dworce, a zabytkowe budynki odzyskają swoje historyczne piękno – mówi Ireneusz Maślany, członek zarządu PKP S.A.

Dzięki inwestycji dworzec Toruń Wschodni stanie się bardziej przyjazny środowisku naturalnemu. Nowe oświetlenie będzie energooszczędne i sterowane za pomocą automatyki. Ocieplenie budynku od wewnątrz, nowa stolarka okienna i drzwiowa oraz kurtyny powietrzne pozwolą na ograniczenie strat ciepła i zapewnienie komfortu podróżnym. Przy dworcu powstanie zbiornik do zbierania deszczówki, a uzyskana w ten sposób woda, po oczyszczeniu, będzie służyła do spłukiwania dworcowych toalet. Pracę urządzeń i systemów w budynku będzie nadzorować system BMS (Building Management System), co przyczyni się do optymalizacji zużycia energii elektrycznej, cieplnej i wody.

Przemianę przejdzie też bezpośrednie otoczenie dworca. Inwestycja obejmie remont znajdującego się w pobliżu budynku administracyjnego, w którym po renowacji i przystosowaniu do nowych funkcji będą się mieściły hostel oraz lokal gastronomiczny wraz z ogródkiem letnim. Po stronie wschodniej od zabudowań dworcowych powstanie nowy parking z 19 miejscami, w tym dwoma dla osób z niepełnosprawnościami i dwoma dla samochodów elektrycznych. Aranżację przestrzeni wokół dworca uzupełnią nowa nawierzchnia, elementy małej architektury (oświetlenie, ławki, kosze) oraz zieleń. Po obydwóch stronach schodów wejściowych prowadzących do dworca oraz przed budynkiem administracyjnym powstaną nowe klomby. Planuje się tam zasadzić drzewa, krzewy i kwiaty.

Koszt przebudowy dworca Toruń Wschodni to 26,89 mln złotych brutto. Inwestycja jest dofinansowana ze środków z budżetu państwa. Inwestorem są Polskie Koleje Państwowe S.A., projekt przebudowy opracował Transprojekt Gdański sp. z o. o.,  a wykonawcą prac budowlanych jest Budimex S.A. Planowany termin otwarcia dworca dla podróżnych po przebudowie to druga połowa 2024 roku.

Przebudowa dworców Toruń Wschodni i Toruń Miasto jest częścią realizowanego przez PKP Polskie Linie Kolejowe S.A., Polskie Koleje Państwowe S.A. i Miasto projektu BiT City II.